Tym seniorom skarbówka zwróci pieniądze za 13. i 14. emeryturę. Można zyskać nawet 310 zł

13. oraz 14. emerytura wypłacana w 2023 roku nie została zwolniona z podatku, dlatego seniorzy otrzymywali pomniejszone kwoty. Były one przez to tylko niewiele wyższe niż w 2022 roku mimo tegorocznych podwyżek. Okazuje się jednak, że niektórzy emeryci mogą liczyć na zwrot podatku.

13. oraz 14. emerytura w 2022 roku zostały zwolnione z podatku, dzięki czemu seniorzy otrzymywali pełną kwotę, która im przysługiwała. Rząd nie zdecydował się jednak w tym roku na podobne działanie, przez co emeryci mieli potrącone zaliczki na PIT. Jak się jednak okazuje, niektórzy mogą odzyskać pieniądze z Urzędu Skarbowego. Na jakie kwoty mogą liczyć? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13. i 14. emerytura nie została zwolniona z podatku. Niektórzy mogą się jednak ubiegać o zwrot

Przez to, że "trzynastka" i "czternastka" nie zostały zwolnione, potrącane są od nich zaliczki na podatek dochodowy. Wówczas pomniejszona kwota trafia do seniorów, a pieniądze na podatek otrzymuje Urząd Skarbowy. Niektórzy jednak mogą liczyć na jego zwrot. Kogo to dotyczy? Urząd Skarbowy zwróci pieniądze tym, których świadczenia nie przekroczą kwoty 30 tysięcy złotych brutto rocznie, ponieważ taka suma jest wolna od podatku. Jest jednak pewien haczyk. Pieniądze nie trafią do seniorów od razu. Kiedy mogą spodziewać się wypłaty?

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę nie nastąpi jednak od razu, na co mogli liczyć niektórzy seniorzy oraz niektóre seniorki. Na wypłatę będzie trzeba poczekać nawet dziewięć miesięcy. Kiedy emeryci mogą spodziewać się zwrotu na swoich kontach? - W rozliczeniu rocznym z fiskusem otrzymają zwrot, ale nastąpi to dopiero najwcześniej w lutym 2024 r. Co oznacza, że do tej pory będą wierzycielami rządu – mówi w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek, który jest prezesem Instytutu Emerytalnego.

Urząd Skarbowy zwróci seniorom pieniądze. Na jakie kwoty mogą liczyć?

Wielu seniorów pewnie zastanawia się, na jakie kwoty zwrotu mogą więc liczyć z Urzędu Skarbowego. Szacunkowymi wyliczeniami podzielił się "Fakt". Są one symulacją i nie uwzględniają ulg podatkowych, dlatego ostateczne kwoty będą mogły się nieco różnić. Zakłada się jednak, że osoby, które pobierają około 910 zł netto świadczenia, dostaną 22 zł zwrotu, jeśli nie będą mieli dochodów z innych źródeł poza emeryturą. Najwięcej zyskają bowiem ci, którzy otrzymują 2002 zł netto świadczenia, ponieważ w ich przypadku zwrot może wynosić nawet 310 zł. Jeśli ktoś pobiera emeryturę w kwocie 2275 zł netto lub więcej nie otrzyma żadnego zwrotu.

Więcej o: