Parawan to za mało. Postawiła wielki płot, żeby odgrodzić się od sąsiadów. "Jestem okropna"

Anna niedawno wprowadziła się z rodziną do nowego domu. Działka, którą kupili, nie była odgrodzona od działki sąsiadów. Nie spodobało się to kobiecie i ku niezadowoleniu rodziny mieszkającej obok postanowiła zbudować wysoki płot. "Wiem, jestem okropna" - stwierdziła w nagraniu.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Chociaż sąsiedzi zapewniali ją, że wspaniale dzieliło im się działkę z poprzednimi lokatorami, Anna postawiła na swoim. Ponieważ ceni sobie prywatność, niedługo po przeprowadzce rozpoczęła budowę ogrodzenia. Na nagraniu, które opublikowała na TikToku, pokazała, jak wygląda teraz ich ogród. Wysoki, drewniany płot odgradza ich od rodziny mieszkającej obok. Ponadto kobieta zasadziła drzewa, które z czasem zapewnią im całkowitą intymność. 

Zobacz wideo Nauczyciel, który lubi wyzwania. Teraz sprawdzi się w roli mentora w programie "Nastolatki rządzą kasą"

Postawiła wielki płot, żeby odgrodzić się od sąsiadów

— Zdaję sobie sprawę z tego, że jestem okropna — stwierdziła Anna w nagraniu. Jednak od początku nie podzielała entuzjazmu sąsiadów, co do dzielenia działki. We własnej przestrzeni ceni sobie przede wszystkim swobodę. Gdyby nie płot, sąsiedzi mogliby obserwować, jak się ubiera i co robi każdego dnia, a także oceniać zachowanie jej dzieci. Ponadto na pewno przekraczaliby granicę prywatności. To ostatnia rzecz, o jakiej marzy osoba posiadająca własny kawałek ziemi.

Jej zdanie podzielały też osoby, które wypowiedziały się w komentarzach. "Nie chcieli płacić za więcej ziemi" - stwierdził jeden z użytkowników, a drugi dodał: "Przetłumaczę, co mieli na myśli: Bardzo chcemy mieć większą działkę, proszę, nie zabieraj jej nam". Jedna z kobiet przyznała, że miała podobną sytuację. Kiedy postawili płot, sąsiadka przyszła do nich i powiedziała, że są złośliwi, bo jej 3-letnia córeczka wolała bawić się na ich działce.

Czy, żeby postawić ogrodzenie trzeba mieć pozwolenie?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane z 7 lipca 1994 ogrodzenie można stawiać bez specjalnego zezwolenia. Od przyjętej w 2015 roku nowelizacji ustawy, zgoda organu administracyjnego jest potrzebna tylko w dwóch przypadkach:

  • Gdy planuje się stawiać, przebudowywać i remontować ogrodzenie o wysokości ponad 2,2 m od powierzchni gruntu.
  • Gdy planuje się stawiać, przebudowywać i remontować ogrodzenie stojące pomiędzy działkami budowlanymi i terenami publicznymi (np. parkami miejskimi)

W powyższych sytuacjach należy złożyć wniosek do starosty, wojewody albo Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Powinien zawierać informacje dotyczące ogrodzenia i założenia planowanej budowy. 

Więcej o: