Ćwiczenia na brzuch. Sprawdź, jak ćwiczyć i zrealizuj marzenie o płaskim brzuchu!

Ćwiczenia na brzuch są dedykowane w zasadzie dla wszystkich. Mogą je wykonywać zarówno osoby, które marzą o płaskim brzuchu i pozbyciu się niechcianej oponki, jak i ci, którzy chcieliby wzmocnić swoje mięśnie. Jakie ćwiczenia na brzuch są skuteczne i zalecane przez trenerów?

Jak schudnąć z brzucha i ujędrnić skórę?

Ćwiczenia na brzuch to jedne z najczęściej poszukiwanych ćwiczeń nie tylko przez mężczyzn, ale i przez kobiety. Wiele z nich zadaje sobie pytanie: "jak schudnąć z brzucha?". Brzuch jest jedną z tych partii ciała, na której najczęściej odkłada się tłuszcz. Znienawidzona oponka to niestety zmora wielu pań. Trwające lato jest dobrą motywacją na redukcję masy ciała i wymodelowanie pięknego brzucha. Ćwiczenia na brzuch to najlepsza droga do tego celu, ale warto także wesprzeć się innymi formami pomocy w walce o jędrny brzuch. Co możesz zrobić w domu? Masaż na sucho. Szczotkowanie na sucho przynosi wiele pozytywnych korzyści dla naszego ciała. Pobudza krążenie krwi, pomaga pozbyć się cellulitu oraz ujędrnia skórę. Według zaleceń suchy masaż brzucha należy wykonywać okrężnymi ruchami, pamiętając o odpowiedniej intensywności. Szczotkowanie brzucha na sucho co prawda nie sprawi, że pozbędziemy się tłuszczyku z tej części ciała, ale na pewno poprawi wygląd brzucha. Wystarczy kilka minut dziennie, aby skóra stała się bardziej jędrna i elastyczna.

Ćwiczenia na płaski brzuch. Jakie formy aktywności są polecane na spalenie tłuszczu z brzucha?

Należy pamiętać, że same ćwiczenia na płaski brzuch, nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będziemy przestrzegać odpowiedniej diety. Choć jest to niekiedy bardzo trudne, rezygnacja z niezdrowej, przetworzonej żywności jest niezbędna do osiągnięcia celu. Poza ćwiczeniami na brzuch wykonywanymi w domu bądź na siłowni, w walce o piękną sylwetkę możemy wesprzeć się także innymi formami aktywności fizycznej. Na brzuch świetnie działa trening aerobowy. Przykładami treningu aerobowego są m.in.:

 • bieganie
 • jazda na rowerze
 • pływanie
 • szybki marsz

Poddanie się tym formom aktywności w połączeniu z ćwiczeniami na płaski brzuch, z pewnością przyniesie oczekiwany rezultat. 

Zobacz wideo Karolina Gilon pokazała domowe ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na brzuch i boczki. Szybki efekt? Codziennie rób deskę

Jakie są polecane ćwiczenia na brzuch i boczki? Szybki efekt uzyskasz dzięki regularnej pracy i wykonywaniu ćwiczeń na brzuch kilka razy w tygodniu. Ćwiczeniem, które mocno angażuje różne partie ciała, w tym brzuch, jest popularna deska. Jak ją poprawnie wykonać? Należy położyć się na macie i oprzeć łokcie o podłoże. Dłonie powinny być wyprostowane. Tułów unosimy w ten sposób, aby ciężar ciała opierał się na palcach stóp. Robiąc to ćwiczenie, pamiętaj o maksymalnym spięciu mięśni brzucha. Ćwiczenie dla wielu osób jest problematyczne, ale nie warto z niego rezygnować, bo korzyści, jakie przynosi, są bardzo duże. Na początek wystarczy wytrzymać w pozycji deski przez 20 sekund. Z czasem zrobienie ćwiczenia przez dłuższy czas, będzie łatwiejsze. Jakie jeszcze ćwiczenie warto wpleść do swoich treningów? Deska bokiem. Jest to bardziej skomplikowana forma ćwiczenia, która osobom początkującym może przysporzyć nieco problemów. Warto jednak próbować, ponieważ jest to bardzo skuteczne ćwiczenie na brzuch i boczki, dające szybki efekt. 

Ćwiczenia na brzuch, które bez problemu wykonasz w domowym zaciszu. Zdjęcie ilustracyjneĆwiczenia na brzuch, które bez problemu wykonasz w domowym zaciszu. Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Ćwiczenia na brzuch w domu: brzuszki

Poza deską, jakie są jeszcze skuteczne ćwiczenia na brzuch? W domu masz wiele możliwości pracy nad płaskim brzuchem. Najpopularniejszym ćwiczeniem na płaski brzuch są brzuszki. Skuteczność tego ćwiczenia jest bardzo duża, ale należy mieć na uwadze, że tylko poprawne wykonywanie brzuszków, przyniesie oczekiwane efekty. Ćwiczenia na mięśnie brzucha przynoszą szybki efekt, jeżeli są wykonywane dokładne. Nie chodzi o liczbę powtórzeń, ale o jakość i precyzję wykonania ćwiczenia na płaski brzuch. Jak powinno wyglądać prawidłowe zrobienie ćwiczenia, jakim są brzuszki? 

 • połóż się na plecach i zegnij nogi pod kątem mniej więcej 90°, stopy powinny przylegać do podłoża (bardzo ważne!)
 • zegnij łokcie i załóż dłonie za tył głowy
 • stopniowo podnoś tułów do góry, pamiętając, aby angażować tylko mięśnie brzucha, mocno je napinaj podczas ćwiczenia!
 • wracając na matę, pamiętaj, aby jeszcze przez chwilę utrzymać tułów nad powierzchnią — dzięki temu mięśnie brzucha nadal będą pracowały. 

Ćwiczenia na mięśnie brzucha na siłowni

Jakie ćwiczenia na mięśnie brzucha możesz wykonywać na siłowni? Znajdziesz tam wiele sprzętów, na których możesz wykonywać ćwiczenia na płaski brzuch. Pomocne w tym będą nie tylko urządzenia, ale także akcesoria dostępne dla ćwiczących. Jakie ćwiczenia na brzuch możesz wykonywać na siłowni? Przykłady to m.in.:

 • podciąganie nóg w zwisie na drążku
 • skręcanie tułowia na twisterze 
 • zaparcie się o drabinkę i unoszenie nóg pod kątem 90°

Przykłady można by stale mnożyć. Na siłowni możesz wykonywać ogrom ćwiczeń na płaski brzuch. Najlepiej o rady zapytaj personel, który pomoże w prawidłowym wykorzystaniu sprzętu do ćwiczeń na płaski brzuch i zweryfikuje poprawność Twojej pracy. 

Zobacz też: Stosowała ekstremalną dietę. Jak zmieniło się jej ciało, gdy ją odstawiła? Efekty są zaskakujące

Więcej o: