Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom starszym, które z niezależnego od siebie powodu straciły jedyne źródło utrzymania, a przez wiek mają problem ze znalezieniem innej pracy. Aby je otrzymać, należy spełnić szereg wymagań, które są wspólne dla wszystkich oraz indywidualne. Wyszczególnia je ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku. Wypłatą pieniędzy zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Aby otrzymać świadczenie emerytalne, trzeba spełnić dwa rodzaje warunków — wspólne dla wszystkich oraz indywidualne. Na czym polegają pierwsze nich? Osoba, która stara się o przyznanie świadczenia, powinna:
Poza powyższymi osoba zainteresowana świadczeniem przedemerytalnym musi spełnić kryteria indywidualne, które są uzależnione od innych czynników takich jak staż pracy, wiek czy przyczyny ustania stosunku pracy. Dla przykładu, jeśli rozwiązano z tobą stosunek pracy z przyczyn takich jak likwidacja lub niewypłacalność pracodawcy musisz:
Dokładnie informacje dotyczące wszystkich przykładów w przypadku kryteriów indywidualnych znajdziesz na stronie zus.pl.
Świadczenie przedemerytalne, tak samo jak emerytura, podlega corocznej waloryzacji. Oznacza to, że od 1 marca jest ono wyższe i wynosi 1600,70 zł brutto, co daje ok. 1450 zł netto. Co istotne, osoby, które je pobierają, mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci "trzynastki", bądź "czternastki". Ta druga będzie wypłacana na przełomie sierpnia oraz września.