Jak przycinać pomidory? Lepiej uważaj. Jeden błąd zniszczy cały krzak

Jeśli chcesz, by w tym sezonie sadzonki wydały mnóstwo owoców, rób regularnie jedną rzecz. Jak przycinać pomidory, żeby uzyskać najlepsze efekty? Zrób to w odpowiedni sposób, a krzaki obrodzą ogromem pomidorów.

Żeby zebrać obfite plony, trzeba odpowiednio dbać o uprawy. W przypadku krzaków z pomidorami nie należy jedynie regularnie ich podlewać i nawozić. Istotne jest także regularne podcinanie, dzięki któremu zbierzemy obfitsze oraz piękniejsze plony. Jak prawidłowo przycinać pomidory, by nie zmarnować krzewów? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przycinać pomidory? Zrób to w odpowiedni sposób, a wyhodujesz pokaźne owoce

Regularne przycinanie pomidorów sprawi, że roślina będzie pobierała cenne składniki do rozwoju owoców, a nie liści i bocznych odrostów. Szczególnie w przypadku wysokich odmian. Dzięki temu obrodzi obfitymi plonami, a ty w sezonie zbierzesz całe kosze pomidorów. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo się do tego zabrać, by nie doprowadzić do zmarnowania rośliny. Jeśli usuniesz zbyt mało lub zbyt dużo pędów, może okazać się, że krzaki wydadzą mniej owoców. Poza tym należy pamiętać o regularności. Po gruntownym przycinaniu warto co tydzień sprawdzać, czy nie trzeba usunąć nowych odrostów, które mogły pojawić się w tym czasie.

Zabierasz się za przycinanie krzaków z pomidorami? Trzymaj się zasady stosowanej przez doświadczonych ogrodników. Polega ona na tym, by podczas uprawy na jeden pęd zostawić na krzaku od czterech do pięciu gron dojrzewających owoców. Wierzchołek wzrostu należy wówczas usunąć. Dzięki temu wszystkie pomidory równo i dorodnie dojrzeją. Pozwoli to również ochronić roślinę przed chorobami oraz szkodnikami, które lubią gromadzić się w gęstwinie liści. 

Nie tylko podcinanie jest kluczowe. Sprawdź, jak zapylać pomidory, by zebrać obfite plony

Nie tylko regularne przycinanie jest istotne, lecz również zapylanie pomidorów, by obsypały się licznymi owocami. Użytkowniczka TikToka z profilu @kasia.in podpowiada, jak w szybki i łatwy sposób zrobić to samodzielnie. Kasia w nagraniu wspomina, że codziennie podchodzi do krzaków, by przykładać do kwiatów wibrującą szczoteczkę soniczną. Sprawia to, że pyłek roznosi się, zapylając pomidory. Dotyka wówczas każdego takiego kwiatka. Kasia zaznacza jednak, by zadanie to wykonywać wczesnym rankiem lub najlepiej późnym popołudniem, gdy wilgotność oraz temperatura są do takiego zadania optymalne.

W sekcji komentarzy pod nagraniem na profilu @kasia.in pojawiło się wiele głosów na temat nietypowego sposobu zapylania. Niektórzy uznali, że trik Kasi jest świetny, a inni podzielili się własnym trikami na zapylanie pomidorów. Okazuje się, że popularną metodą jest po prostu potrząsanie krzakiem pomidorów, by pyłek rozniósł się dookoła niego.

Mega pomysł.
Mój patent to wstrząsanie gronem kwiatów.
Pani porady są bardzo skuteczne.
Tak samo robię.
Więcej o: