Podsyp tym ziemię i zmień kolor hortensji na niebieski. Sąsiadowi z wrażenia opadnie szczęka

Hortensje są bardzo popularnymi kwiatami. Nic dziwnego - ich piękne płatki zachwycają niejednego fana ogrodnictwa. Okazuje się, że prostym trikiem można zmienić kolor kwiatów z różowego na niebieski. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

Hortensja ogrodowa zawitała do Polski z Azji około XVIII w. Roślina ma bujne, okazałe i barwne kwiatostany, które cieszą oko ogrodników i wielbicieli kwiatów. Kwitnie od czerwca do września i charakteryzuje się różnymi odcieniami. Okazuje się, że jej barwa zależy od odczynu gleby i dzięki prostym trikom można ją zmienić — na przykład z różowego na niebieski. Co należy zrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kwiaty ogrodowe. Dlaczego hortensje zmieniają kolor?

Tiktoker @ogrodnikdoskonaly w jednym z nagrań wyjaśnił, jak to się dzieje, że z czasem hortensja ogrodowa zmienia kolor. Okazuje się, że zależy to od glinu i odczynu pH podłoża. Im kwaśniejsza gleba, tym kwiaty hortensji są bardziej niebieskie i fioletowe. Z kolei w ziemi zasadowej kwiaty stają się różowe. Koloru nie zmieniają tylko kwiaty hortensji o odmianie białej. 

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy wielbicieli hortensji. Niektórzy pochwalili okazałe rośliny tiktokera, a inni polecili swoje sposoby na zmianę koloru płatków.

Fusy od kawy zabarwiają kwiaty.
Piękne te Twoje hortensje.
Pięknie, chciałabym takie.

Jak zmienić kolor hortensji ogrodowej na niebieski? Wykorzystaj fusy z kawy

Okazuje się, że metoda z fusami z kawy zaproponowana przez jednego z komentujących przyniesie spektakularne efekty i zmieni kolor hortensji ogrodowej z różowej na niebieski. Wszystko ze względu na zakwaszenie gleby. Nie jest to jednak szybki proces — może potrwać aż do kolejnego kwitnienia. Mimo wszystko im szybciej zastosujesz fusy z kawy, tym szybciej uzyskasz efekty. Jak to zrobić? Wystarczy regularnie podsypywać produktem glebę, na której rozwija się hortensja. Nie należy oczywiście zapominać o należytej opiece nad roślinami i warto na bieżąco stosować zabiegi pielęgnacyjne. Podobny efekt do fusów przyniesie stosowanie nawozu ze skorupek jajek.

Więcej o: