Storczyk będzie kwitł nawet kilka miesięcy. Wystarczy podlać go tą domową miksturą

Storczyk Dendrobium zwraca uwagę przede wszystkim swoimi charakterystycznymi kwiatami rosnącymi wzdłuż łodygi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć nawet przez kilka miesięcy. Wystarczy, że podlejesz go tym domowym roztworem.

Dendrobium to storczyki, które cieszą się nieco mniejszą popularnością, niż Falenopsis. Od ćmówki odróżniają go przede wszystkim liście, które wyrastają z długich pędów, ale też charakterystyczne kwiaty. Przy odpowiedniej pielęgnacji, storczyk Dendrobium może kwitnąć nawet kilka miesięcy. Jak o niego dbać i co robić, by długo cieszyć się kwiatami?

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Jak dbać o storczyk Dendrobium? Zwróć uwagę na miejsce

W okresie wegetacji warto zapewnić roślinie odpowiednią temperaturę i dawkę promieni słonecznych. Dendrobium lubi jasne stanowisko, ale nie powinno stać w palących promieniach słońca. Najdogodniejszym miejscem będzie wschodni lub zachodni parapet. Temperatura nie powinna też przekraczać 20-22 stopni Celsjusza. Ważna jest też właściwa wilgotność powietrza. Najbezpieczniejszym sposobem jest postawienie osłonki na podstawce z wodą i keramzytem, ale sprawdzą się też sąsiedztwo innych roślin i nawilżacz powietrza.

Storczyk Dendrobium będzie kwitł kilka miesięcy. Wystarczy, że podlejesz go tym roztworem

Co robić, żeby storczyk Dendrobium kwitł kilka miesięcy? Odpowiednie warunki to nie wszystko. Pamiętaj też o dostarczaniu roślinie wymaganych składników odżywczych. Dzięki temu będziesz długo cieszyć się kwiatami. Możesz sięgnąć po gotowe preparaty przeznaczone do storczyków lub wypróbować domowe mikstury.

Najlepszym domowym roztworem jest nawóz z banana. Wystarczy, że skórkę z jednego owocu wrzucisz do litrowego słoika, zalejesz letnią przegotowaną wodą, zakręcisz i odstawisz w chłodne i ciemne miejsce na 24 godziny. Po tym czasie przecedź miksturę i wymieszaj z wodą w proporcji 1:1. Przelej do miski i zanurz w niej doniczki z dendrobium. Pozostaw na kilka minut. Po wyciągnięciu rośliny odczekaj chwilę, aż nadmiar wody wypłynie z doniczki. Co robić, gdy przekwitnie storczyk Dendrobium? Czy obcinać przekwitnięte pędy? Lepiej tego nie robić! Martwe kwiaty czy obumarłe liście warto usunąć, ale pędy warto zostawić w spokoju.

Więcej o: