Dodatki do emerytury dla seniorek po 60. roku życia. To od 200 do 1500 zł co miesiąc! Kto je otrzyma?

W tym roku seniorzy mogli liczyć na rekordową waloryzację, a także "trzynastkę" i "czternastkę". Nie każdy z nich wie, że istnieją także inne dodatki oraz świadczenia uzupełniające, które być może im przysługują. Niektóre mogą wynosić nawet 1500 zł. Aby je otrzymać należy złożyć wniosek.

Inflacja oraz związany z nią wzrost cen za produkty, oraz usługi sprawiają, że seniorzy szukają sposobów na oszczędzanie oraz ubiegają się o dodatkowe świadczenia. Jakie dodatki przysługują im już od 60. roku życia?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: Wszystkie świadczenia społeczne powinny być regularnie rewaloryzowane

Dodatek do emerytury po 60. roku życia. Ci seniorzy otrzymają 200 zł co miesiąc i dożywotnio

Dodatkowe 200 zł do emerytury otrzymają seniorzy, którzy przez co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pełnili szczególną funkcję. Mowa o:

  • strażakach z Ochotniczej Straży Pożarnej
  • ratownikach z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • ratownikach z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodatek przysługuje tym strażakom i ratownikom, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz brali aktywny udział w akcjach, czyli minimum 1 w roku. Aby go otrzymać należy złożyć wniosek do miejskiej bądź powiatowej straży pożarnej. Wypłatą świadczenia zajmuje się ZER MSWiA.

Program Mama 4 plus nie tylko dla kobiet. To nawet 1500 zł co miesiąc

Program Mama 4 plus to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane matczyną emeryturą. Polega na wyrównaniu świadczenia do kwoty obecnie obowiązującej minimalnej emerytury, czyli obecnie do 1588,44 zł brutto. Oznacza to, dla przykładu, że osoby, które pobierają świadczenie w wysokości 88,44 zł mogą liczyć na 1500 zł. Wbrew nazwie świadczenie należy się nie tylko kobietom. Kto może się o niego starać?

  • Matki, które ukończyły 60 lat i wychowały co najmniej czwórkę dzieci.
  • Ojcowie, którzy ukończyli 65 lat i wychowali co najmniej czwórkę dzieci, których matka zmarła lub nie brała udziału w ich wychowaniu.

500 zł co miesiąc dla tych osób. Otrzymają je nie tylko seniorzy

500 plus dla seniora to świadczenie uzupełniające, na które mogą liczyć osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wbrew nazwie, przyznawane jest już od 18. roku życia. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek wraz z dokumentacją, która potwierdzi stan zdrowia. Nie trzeba robić tego osobiście, wystarczy osoba upoważniona bądź dokumenty wysłane drogą elektroniczną.

Więcej o: