Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym? Z tymi przedmiotami nie wejdziesz na pokład

Przed wejściem na pokład samolotu, każdy z pasażerów musi spełnić szereg zasad. Wiele z nich dotyczy bagażu podręcznego, który możemy wnieść na pokład. Dowiedz się, jakie przedmioty zostaną od razu zarekwirowane przez obsługę oraz w jaki sposób możesz je odzyskać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Przygotowując się do podróży samolotem, należy przede wszystkim zapoznać się z zasadami obowiązującymi pasażerów wybranych przez nas linii lotniczych. W zależności od przewoźnika mogą się one nieco różnić. Istnieje jednak w miarę uniwersalna lista przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym. Czego lepiej nie pakować do torby, którą chcemy wnieść na pokład?

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Co trzeba wyjąć z bagażu podręcznego? Te przedmioty mogą zostać uznane za broń

Obsługa lotniska jest szczególnie wyczulona na przedmioty, które mogą posłużyć za potencjalną broń. Z tego powodu paralizatory, czy repliki pistoletów znajdujące się w bagażu są z miejsca konfiskowane. Zakaz dotyczy także innych przedmiotów przypominających uzbrojenie, tj. zapalniczek w kształcie broni, czy narzędzi z ostrym zakończeniem, takich jak nożyczki (z ostrzem powyżej 6 centymetrów), żyletki, a nawet łyżwy.

Na pokład samolotu nie wniesiemy także przedmiotów, które mogą zostać użyte jako broń obuchowa. Kije baseballowe, golfowe i bilardowe są surowo zabronione. Zakaz dotyczy również miłośników łowienia ryb. Wędki także wpisują się do kategorii potencjalnie groźnego przedmiotu. Z tego powodu zdecydowanie lepiej nadać je w bagażu rejestrowanym.

Co spakować do bagażu podręcznego, a co do rejestrowanego? Sprawdź to w prosty sposób

Każdy, kto choć raz podróżował samolotem, wie o przepisie dotyczącym płynów, a dokładniej pojemności butelek, w których są umieszczone. Na pokład pojazdu nie wniesiemy pojemników mieszczących więcej niż 100 ml produktu. Wszystkie naczynia muszą zostać umieszczone w przeźroczystej, zamykanej torbie, o pojemności nieprzekraczającej 1 litra. Dotyczy to również leków. Zakaz nie obowiązuje natomiast płynów zakupionych w strefie bezcłowej. Aby wnieść je na pokład, muszą być jednak szczelnie zamknięte i schowane w bagażu. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje pakunki spełniają wszystkie wymagania linii lotniczych, możesz to sprawdzić w naprawdę banalny sposób. Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego od dłuższego czasu działa darmowa wyszukiwarka zakazanych przedmiotów. Wystarczy, że wpiszesz nazwę dowolnej rzeczy w puste pole, a portal poinformuje cię o obowiązujących ją zasadach. Znajdziesz tam również listę zakazanych elementów bagażu.

Więcej o: