Do kiedy można siać pietruszkę? Po tym terminie plony będą znacznie mniejsze

Do kiedy można siać pietruszkę, by cieszyć się smacznymi plonami? Choć najlepszy termin już minął, wciąż możesz sprawić, by wyrosła także w twoim ogrodzie. O czym należy pamiętać i jakie warzywa powinny znaleźć się w jej otoczeniu by plony były wyjątkowo obfite?

Pietruszka to warzywo, po które sięgamy najczęściej w trakcie gotowania zup czy przygotowywania zdrowych koktajli i sałatek. Zarówno korzeń, jak i natka posiadają nie tylko charakterystyczny smak, ale i mnóstwo drogocennych składników. W 100 g zielonej części znajdziemy niemal trzy razy więcej witaminy C niż w cytrusach. Oprócz tego zawiera dużo betakarotenu, a przy tym ma niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny. Z kolei korzeń to źródło flawonoidów, czyli drogocennych przeciwutleniaczy. W jaki sposób sadzić ją w ogrodzie, by cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Do kiedy można siać pietruszkę? Zrób to jak najszybciej

Najlepszym terminem na wysiew pietruszki korzeniowej do gruntu jest marzec oraz kwiecień. Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować się tego zadania później. Należy mieć tylko na uwadze, że z wysiewów majowych oraz czerwcowych zazwyczaj rozwijają się mniejsze korzenie. Tak więc jeśli chcesz, aby w twoim ogródku pojawiła się smaczna i zdrowa pietruszka, wciąż jest to możliwe. Gdzie i w jaki sposób ją wysiać?

Jak wysiewać oraz dbać o pietruszkę, by pięknie wyrosła? Nie zapomnij o podlewaniu

Pietruszkę z nasion najlepiej wysiewać na głębokość 1,5 do 2 cm i w rzędach oddalonych od siebie co 30 cm. Zaraz po wysianiu należy ją obficie podlać. Najlepiej rośnie w podłożu lekkim, przepuszczalnym oraz żyznym i miejscu dobrze nasłonecznionym, w którym w poprzednim sezonie hodowaliśmy warzywa dyniowate, kapustę, ogórki lub fasolę. Ważne jest, aby ziemia była stale wilgotna, dlatego warto zraszać ją nawet codziennie oraz regularnie podlewać. W przeciwnym wypadku brak wody może zahamować jej wzrost bądź doprowadzić do zniekształcenia korzeni. Jeśli wszystko będzie w porządku zacznie kiełkować po ok. miesiącu. Pamiętaj, by systematycznie ją odchwaszczać. 

Co sadzić w towarzystwie pietruszki? Tych warzyw się wystrzegaj

Jeśli chcesz w naturalny sposób zabezpieczyć pietruszkę przed szkodnikami, obok zasadź cebulę, czosnek, pomidora oraz paprykę lub takie kwiaty jak aksamitki, nasturcja, rumianek czy nagietki. Z kolei szparagi pobudzą ją do szybszego wzrostu, a fasola i groch wzbogacą glebę w niezbędny do jej rozwoju azot. W miarę możliwości unikaj w ich bliskim otoczeniu porów, ziemniaków i sałaty, gdyż atakują je te same szkodniki.

Więcej o: