Jak pielęgnować azalie pyta każdy, kogo urzekł ten kwiat i zapragnął go mieć u siebie w ogrodzie lub donicy. Inną nazwą azalii japońskiej jest różanecznik japoński lub też rododendron japoński. Jest to niezwykle kwietna i ozdobna roślina, co czyni ją bardzo atrakcyjną i wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jest ona jednak dość wymagająca jeśli chodzi o warunki uprawy i pielęgnacji. Okres jej kwitnienia przypada na maj. Wówczas pokrywa się pięknymi kwiatami w kolorach różu, czerwieni, bieli i fioletu, w zależności od odmiany. Można, oprócz azalii japońskiej, również spotkać np. azalię wielokwiatową, która również posiada swoje liczne odmiany. Istnieją również krzyżówki różnych odmian azalii, co daje jeszcze większy wachlarz możliwości jeśli chodzi o kolorystykę i wygląd krzewów.
Jest kilka istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, gdy rozpoczynamy hodowlę kwiatu azalii. Jak pielęgnować taką roślinę? Należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu, nawodnieniu i przycinaniu. Konieczne jest też zadbanie o nią w okresie zimowym — koniecznie należy ją zabezpieczyć przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Na bieżąco nie trzeba ciąć azalii, a jedynie pozbywać się przekwitniętych kwiatów i uszkodzonych, połamanych elementów. Jeśli natomiast roślina nie jest młoda, to przycięcie jej przy samej ziemi sprawi, że pobudzona zostanie do wypuszczenia nowych pędów. Roślina ta lepiej znosi nawożenie preparatami, które działają długofalowo i są pozbawione zawartości wapnia. Warto zaopatrzyć się w nawóz dedykowany dla azalii. Oczywiście nie można zapominać o podlewaniu, ale powinno się ono odbywać z umiarem — azalia nie toleruje przelania.
Należy pamiętać, że roślina ta lubi rosnąć w słońcu lub półcieniu. Zanim w ogóle zostanie posadzona, wskazane jest odpowiednie przygotowanie ziemi. Należy wykopać otwór o średnicy ok. 100 cm i głębokości mniej więcej 50 cm. Następnie wsypać tam należy mieszankę kory drzew iglastych z torfem. Pozwoli to zakwasić podłoże — azalie i rododendrony preferują właśnie takie warunki glebowe. Bardzo ważne jest zadbanie o właściwe ph gleby dla takiego kwiatu jak azalia. Jak pielęgnować jeśli chodzi o dobór gleby? Należy wziąć pod uwagę, że powinna być żyzna i przepuszczalna. Ponadto powinniśmy dbać o to, aby była odpowiednio kwaśna, co wpłynie na kondycję krzewu. Zakwaszania ziemi można dokonać, stosując specjalne preparaty ogrodnicze, ale również wykorzystując domowe sposoby, np. rozsypując pod rośliną wysuszone fusy z kawy lub podlewając glebę wodą z dodatkiem octu lub soku z cytryny. To z pewnością sprawi, że azalia będzie pięknie rosła i kwitła w sezonie wiosennym.
azalia żółta pixabay/_Alicja_
Azalia ogrodowa wielokwiatowa może byś spotkana w różnych wariantach, gatunkach. I tak wymienić tutaj można:
Można też spotkać inne odmiany, które są krzyżówką różnych azalii np. Knap Hill, której kwiaty mają barwy pomarańczowe, żółte, fioletowe, czerwone i różowe.
Kwiaty azalii mają wiele różnych odmian, co sprawia, że można je dobrać do własnych upodobań kolorystycznych. Azalia japońska również ma swoje odmiany, a najpopularniejsze z nich to m.in.:
Zobacz też: Azalia doniczkowa nie kwitnie? Wystarczy, że dodasz ten produkt do doniczki! Będzie bujna i piękna