Można zjeść mięso w piątek po Bożym Ciele? Arcybiskup wydał komunikat

Niektórzy katolicy zadają sobie pytanie, czy w najbliższy piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Ich wątpliwości z pewnością rozwieje komunikat Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Archidiecezja Warszawska zmieściła specjalny komunikat w sprawie dotyczącej praktykujących wiernych. Chodzi o wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, która obowiązuje w każdy piątek miesiąca.

W ogłoszeniu podpisanym przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza znalazła się informacja, czy katolicy zwolnieni są z tego zalecenia w dzień następujący po tegorocznym Bożym Ciele - czyli piątek 9 czerwca.

Mając na względzie, że piątek 9 czerwca przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" – czytamy w oświadczeniu

- czytamy w opublikowanym komunikacie. 

Można jeść mięso po Bożym Ciele? Arcybiskup rozwiewa wątpliwości

"Zachęcam, aby korzystający tego dnia z dyspensy ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego" - dodał na koniec kard. Nycz.

Warto zazn

aczyć, że wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post - według prawa kanonicznego - to nie to samo. Obowiązujące przepisy stanowią, że katolik nie musi pościć w piątki, ale powinien powstrzymać się od jedzenia mięsa. Prawo kanoniczne określa również, że osoby, które z różnych przyczyn nie mogą zachować wstrzemięźliwości, powinny podjąć się innej "formy pokuty". 

Zainteresowani zagadnieniami postu i wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mogą zasięgnąć wiedzy w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kanony 1249-1253) oraz w nowelizacji IV przykazania kościelnego - a dokładniej, w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r.

Źródła: archwwa.pl/msze.info

Więcej o: