Ćwiczenia na uda. Spraw sobie piękne i zgrabne nogi bez zbędnego wysiłku

Ćwiczenia na uda to najlepszy sposób na smukłe i jędrne nogi. Sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna. Dzięki ćwiczeniom uda Ci się także pozbyć znienawidzonej "pomarańczowej skórki" z tej części ciała. Jakie ćwiczenia na uda przyniosą najlepszy rezultat?

Jak schudnąć z ud i innych części ciała?

Ćwiczenia na uda to idealne rozwiązanie jeśli twoim marzeniem jest zgrabne ciało i zastanawiasz się, jak schudnąć z ud i innych partii, gdzie gromadzi się tłuszcz? Najlepsza odpowiedź na to pytanie, to naturalnie ćwiczenia i różne formy aktywności fizycznej. Dzięki nim spalisz zbędną tkankę tłuszczową, wyrzeźbisz mięśnie nóg, brzucha, pośladków, a także zredukujesz cellulit. Ćwiczenia to jednak nie wszystko. Aby zrzucić zbędne kilogramy w szybkim czasie, należy przestrzegać zdrowej diety. Nie chodzi o wprowadzenie bardzo restrykcyjnych zasad żywieniowych, ale o zdrowe nawyki, które pozostaną na dłużej. Jak schudnąć z ud i innych części ciała przy pomocy diety? Kluczowa jest rezygnacja ze słodyczy i żywności wysoko przetworzonej. Przygotowując posiłki, bazuj na świeżych i sezonowych produktach, najlepiej od sprawdzonych dostawców.   

Ćwiczenia na uda warto rozpocząć od kilku minut ze skakanką.Ćwiczenia na uda warto rozpocząć od kilku minut ze skakanką. zdjęcie ilustracyjne, Pexels

Bardzo skuteczne ćwiczenia na uda — chwyć w dłonie skakankę!

Jakie są bardzo skuteczne ćwiczenia na uda? Okazuje się, że tak uwielbiana od najmłodszych lat skakanka, jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce o smukłe uda i piękne nogi. Skakanie na skakance może być traktowane jako rozgrzewka przed treningiem, ponieważ angażuje różne mięśnie. Jak prawidłowo skakać na skakance, aby było to jak najbardziej skuteczne ćwiczenie na uda i inne partie ciała? Należy trzymać prostą sylwetkę, jednocześnie stale pamiętając o mocnym napinaniu mięśni. Ćwicząc na skakance, można wykonywać przeskoki z nogi na nogę, skakać na obu nogach, bądź wykonywać inne kombinacje, jak np. ósemki. Wystarczy trenować na skakance po kilka minut dziennie, aby przekonać się na własnej skórze, że jest to bardzo skuteczne ćwiczenie na uda.   

Ćwiczenia na uda i pośladki — zgrany duet, który pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę

Dobrą wiadomością dla wszystkich osób trenujących jest to, że ćwiczenia na uda i pośladki wykonuje się często jednocześnie. Są pewne rodzaje ćwiczeń, które angażują różne mięśnie, dzięki czemu "za jednym zamachem" można wyrzeźbić kilka partii ciała. Tak jest także w przypadku ćwiczeń na uda i pośladki. Wykonując np. przysiady, pracujemy równocześnie na zgrabne nogi i jędrną pupę. Jakie formy aktywności są skutecznymi ćwiczeniami na uda i pośladki jednocześnie? Na pewno będzie to:

 • jazda na rowerze, zarówno stacjonarnym, jak i w plenerze,
 • jazda na rolkach,
 • jazda na nartach,
 • pływanie, 
 • szybki marsz oraz wchodzenie po schodach. 

Ćwiczenia na smukłe uda: przysiady Twoim sprzymierzeńcem

Jak już zostało wspomniane, przysiady w formie klasycznej i nie tylko, to doskonałe ćwiczenia na smukłe uda oraz pośladki. W tradycyjnym ujęciu, znanym ze szkolnych zajęć z wychowania fizycznego, przysiady wykonuje się w następujący sposób:

 • stań w pozycji rozkroku na szerokości bioder, stopy lekko skieruj na zewnątrz, natomiast ręce wyciągnij przed siebie
 • napnij mięśnie brzucha i pośladków  
 • opuszczaj tułów do momentu, aż uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża
 • wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie.

Przysiad klasyczny to nie jedyny rodzaj ćwiczenia na smukłe uda. Aby cieszyć się pięknymi i wyrzeźbionymi nogami, warto sięgnąć także po zmodyfikowane formy przysiadu. Poniżej przykłady:

 • przysiad z wyskokiem
 • przysiad z naprzemiennym unoszeniem nóg do przodu lub do boków
 • półprzysiad pulsacyjny
 • przysiad z zakrokiem do tyłu.
Zobacz wideo Krótki trening na wewnętrzną część ud

Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud: przysiad sumo

Doskonałym ćwiczeniem na wewnętrzną stronę ud oraz pośladki, jest przysiad sumo. Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie? Oto instrukcja krok po kroku.

 • Krok 1. Stań w rozkroku, ściągnij łopatki, a stopy rozstaw lekko na zewnątrz.
 • Krok 2. Napnij mięśnie brzucha oraz pośladków.
 • Krok 3. Wykonaj przysiad, pamiętając o wdechu podczas schodzenia w dół.
 • Krok 4. Wróć do pozycji wyjściowej, robiąc wydech.
 • Krok 5. Rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie.

W celu wzmocnienia efektu ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud warto posłużyć się obciążeniem np. hantlą, którą chwytamy w dłonie i razem z nią schodzimy do przysiadu. 

Ćwiczenia na szczupłe uda — zacznij biegać

Wybierając ćwiczenia na szczupłe uda, warto pomyśleć o bieganiu. Jogging wpływa pozytywnie na cały organizm, wspomagając przy tym spalanie tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych obszarów tj. brzucha i ud. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi wymierne korzyści dla naszego zdrowia, a poranne bieganie rozbudzi organizm bardziej niż kawa. Dzięki joggingowi uzyskasz nie tylko szczupłe uda, ale poprawisz wydolność organizmu i kondycję. Opłaca się zatem wstać wcześniej i zacząć dzień od małej przebieżki.

Zobacz też: Ćwiczenia na uda - jak osiągnąć wymarzone efekty? [porady, opisy, wideo]

Więcej o: