Thermomix to już luksus tylko dla bogaczy? "Modny, drogi i wtórny produkt"

Thermomix to urządzenie kuchenne, które w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność. Dla niektórych stał się niemal marzeniem; zwłaszcza że - biorąc pod uwagę cenę - nie każdy może sobie na niego pozwolić. Portal dlahandlu.pl postanowił sprawdzić, jak długo musi pracować Polak, a ile Niemiec, by kupić urządzenie. Wyniki zaskakują.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Robot kuchenny firmy Vorwerk w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Niektórzy twierdzą jednak, że ze względu na cenę, urządzenie stało się niemal towarem luksusowym. Jak długo trzeba pracować, aby sobie na niego pozwolić? Odpowiedzi na to pytanie udzielił portal dlahandlu.pl, porównując zarobki w Polsce i w Niemczech. 

Jak długo trzeba pracować, by zarobić na Thermomix?

Popularne urządzenie kuchenne firmy Vorwerk w Niemczech kosztuje 1399 euro, czyli około 6251 złotych (przy obecnym kursie wymiany). Z kolei w Polsce cena tego samego modelu wynosi 5995 zł. Uwzględniając średnie zarobki w Niemczech (4380 euro) oraz w Polsce (7124,26 zł), portal dlahandlu.pl obliczył, że w naszym kraju trzeba pracować około 18 dni, aby zarobić na popularnego robota kuchennego, a w Niemczech 7 dni. Wyniki te znacznie różnią się jednak w przypadku płacy minimalnej

Przy zarobku wynoszącym najniższą krajową w Polsce [2709 zł netto - przyp. red.], trzeba pracować około 2,21 miesiąca, aby zarobić na Thermomix

- wynika z obliczeń dlahandlu.pl. Z kolei w Niemczech, przyjmując najniższą krajową wynoszącą 1981 euro, należy przepracować około 16 dni roboczych, by zakupić popularne urządzenie. 

Słynny robot kuchenny już tylko dla bogaczy?

Okazuje się jednak, że - jak mówi powiedzenie - diabeł tkwi w szczegółach. Thermomix rzeczywiście kosztuje w Polsce 5995 zł, jednak u wielu osób pojawiają się obawy dotyczące dodatkowych kosztów; na przykład konieczności zakupu niezbędnych nakładek czy ostrzy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, skontaktowałam się z przedstawicielką firmy Thermomix Polska i zapytałam o szczegółowe informacje. 

- Kupując urządzenie, mamy w zestawie już wszystkie niezbędne części, by z niego korzystać. Na rynku polskim są jeszcze dodatkowe dwie części - osłona noża oraz nakładka siekająca, ale są to już głównie dodatki dla gadżeciarzy - mówi mi pani Ewelina, przedstawicielka firmy Thermomix Polska. Cena urządzenia wzrasta również wtedy, gdy dana osoba decyduje się na zakup abonamentu, który daje możliwość korzystania z platformy z przepisami. Warto jednak wspomnieć, że rocznie kosztuje on 199 zł.

Zdania są podzielone

Finalnie okazuje się więc, że - biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe koszty - cena urządzenia może wynieść nie 5995 zł, ale aż 6864 zł. Opinie internautów na temat urządzenia również są podzielone. Niektórzy chwalą jakość i łatwość w obsłudze, inni - niekoniecznie. 

Thermomix to taki bardziej gravel w kuchni; modny, drogi i w sumie wtórny produkt, ale dobrze opakowany przez marketing
Thermomix to drogi sprzęt. Ja (stanowisko kierownicze) i mój mąż zarabiamy w okolicach średniej krajowej, mieszkanie bez kredytu, dwa samochody i muszę naprawdę planować wydatki, bo ostatnimi czasy ceny szaleją
Owszem, ludzie lubiący i potrafiący gotować oraz mający na to czas nie potrzebują tego gadżetu. Thermomix jest dla zabieganych

- piszą internauci na Twitterze. 

Więcej o: