Abonament RTV na 2024 rok. Wiemy, ile wyniesie. Możesz zapłacić o 10% mniej

Regulacje opłat abonamentowych za odbiorniki radiowe i telewizyjne weszły w życie w tym roku. W tym samym rozporządzeniu zawarto wysokość stawek, prognozowaną na 2024. Ile wyniosą? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzięki informacjom zawartym w rozporządzeniu KRRiT z 10 maja 2023 roku możemy dowiedzieć się, ile wyniosą opłaty za abonament radiowo telewizyjny w 2024. Co więcej, w dokumencie przedstawiono także wysokość potencjalnych zniżek oraz sposób, dzięki któremu możemy je uzyskać. Dowiedz się, jak zapłacić mniej za korzystanie z tego typu odbiorników.

Zobacz wideo „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy „Trudno nazwać TVP publiczną telewizją. Nie chcemy na to płacić"na to płacić"

Ile wyniesie abonament radiowo telewizyjny w 2024 roku? Kwota nie ulegnie zmianie

Opłaty za abonament RTV zostały podniesione w 2023 roku. Z tego powodu musieliśmy zapłacić o kilka złotych więcej w skali miesiąca za korzystanie z radia i telewizji. W styczniu kwoty uległy zmianie o 16% (należność za radio) oraz 11,4% (należność za telewizję). Pomimo stale rosnącej inflacji w 2024 stawki nie ulegną zmianie. Oznacza to, że:

  • abonament radiowy wyniesie 8,70 miesięcznie,
  • abonament telewizyjny bądź radiowo-telewizyjny wyniesie 27,30 miesięcznie.\

Czy emeryci muszą płacić za abonament RTV? Dowiedz się, kto jest zwolniony z opłat oraz jak skorzystać ze zniżek

Nie wszyscy muszą uiszczać opłaty abonenckie. Zwolnieni z tego obowiązku są m.in. osoby, które ukończyły 75 lat oraz emeryci po 60. roku życia pobierający emeryturę nieprzekraczającą miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia. Kto jeszcze nie jest zobowiązany do płacenia za korzystanie z radia i telewizji?

  • Weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rent socjalną,
  • osoby niesłyszące oraz niewidome.

Wszyscy abonenci mają natomiast możliwość zmniejszenia opłat dzięki specjalnym zniżkom. Można je uzyskać poprzez uiszczenie opłat za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Im dłuższy okres, tym zapłacimy mniej. Za całoroczny abonament radiowo-telewizyjny wydasz 10% mniej. Co się stanie, jeśli zdecydujemy się nie opłacić abonamentu RTV? W takim przypadku grozi nam kara finansowa wynosząca 30-krotność miesięcznej stawki (261 zł za radio, 819 zł za telewizor). Poczta Polska ma prawo do przeprowadzania kontroli w celu sprawdzenia, czy konkretna osoba posiada odbiornik radiowy bądź telewizyjny.

Więcej o: