Zalej wodą i po 24 godzinach podlej poziomki. Zbierzesz owoce słodkie jak nigdy wcześniej

Poziomki to niezwykle smaczne owoce, które wiele z nas uwielbia. Są niewielkie i wyglądem przypominają miniaturowe truskawki. Podpowiadamy, jak je uprawiać, aby cieszyć się słodkimi i obfitymi zbiorami.

Poziomki rosną dziko w lasach, ale z powodzeniem możemy uprawiać je w ogrodach i na balkonach. Nie są trudne w uprawie i charakteryzują się długim okresem owocowania, dlatego wiele z nas decyduje się na ich hodowlę. Sprawdź, jak uprawiać poziomki, aby zdrowo rosły i dawały obfite plony.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Jak uprawiać poziomki? Są proste w uprawie, ale należy pamiętać o kilku zasadach

Poziomki najlepiej rosną na stanowiskach lekko zacienionych np. pod drzewami. Można je uprawiać również w miejscach nasłonecznionych, ale warto pamiętać, że kiepsko znoszą suszę i powinny być wówczas regularnie podlewane, aby wytworzyły zdrowe i słodkie owoce. Idealnym podłożem dla poziomek jest gleba żyzna i przepuszczalna z lekko kwaśnym odczynem. Kiepsko rosną na glebie gliniastej lub piaszczystej. Charakteryzują się dużą odpornością na niskie temperatury. Hodowlę poziomek najlepiej zacząć od kupna gotowych sadzonek, ale przed umieszczeniem ich w glebie należy pamiętać o dokładnym odchwaszczeniu podłoża i zastosowaniu agrowłókniny. To rośliny kilkuroczne, ale na jednym stanowisku nie powinnyśmy uprawiać ich dłużej niż 3 lata.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy nawóz do poziomek. Zamiast wyrzucać, podsyp roślinę

Aby poziomki lepiej owocowały, warto zastosować nawóz ze skórek od banana, który zawiera wiele składników odżywczych, jak potas, wapń, czy magnez. Wystarczy wysuszyć skórkę w piekarniku, a następnie ją pokruszyć. Proszkiem możemy podsypać roślinę lub zmieszać go z wodą i odstawić na noc, a następnie rozcieńczyć z wodą i podlać poziomki. Domowy nawóz stosujemy raz na 2-3 tygodnie, aby uzyskać pożądane efekty.

Więcej o: