Od kiedy można się kąpać w jeziorze? Według przesądów trzeba przestrzegać pewnej daty

Przesądy ludowe i wierzenia towarzyszą nam od zawsze. Często są, również przekazywane z pokolenia na pokolenie. Do jednego z nich zalicza się przesąd, dotyczący pływania w zbiornikach wodnych przed św. Janem. Od kiedy można się kąpać w jeziorze?

Tradycje związane z nocą świętojańską nawiązują do czasów pogańskich i znane są w całej Europie. Inne popularne nazwy tego święta to sobótka oraz kupała. Tuż po letnim po letnim przesileniu dnia z nocą przypada wigilia Świętego Jana. To właśnie wtedy słońce znajduje się w najwyższym punkcie i dzień jest najdłuższy a noc najkrótsza. Według dawnych wierzeń, z tym dniem wiąże się pewien przesąd, od którego zależy bezpieczne zażywanie kąpieli w naturalnych zbiornikach wodnych.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kiedy można się kąpać w jeziorze 2023? 24 czerwca to przełomowa data

W czerwcu ma miejsce dzień świętego Jana Chrzciciela, czyli moment przesilenia letniego. Według wierzeń moc zyskuje wtedy ogień, a także rośliny. O wodzie mówiono, z kolei, że "kwitnie". Właśnie z tym dniem wiąże się również tradycja bezpiecznego kąpania się w rzekach i jeziorach. Do dziś dla wielu osób 24 czerwca jest datą przełomową. Według starych wierzeń, przed nocą świętojańską nie powinniśmy wchodzić do zbiorników wodnych, gdyż woda nie została jeszcze "ochrzczona" przez Jana Chrzciciela, a także mogą się w niej znajdować topielcy. Podczas nocy woda "zakwita" i robi się "ogrzmiana". Nabiera również życiodajnej mocy. Tym samym dopiero od św. Jana można bezpiecznie zażywać kąpieli.

Kąpiel w jeziorze oraz w rzece. Z czym jeszcze wiąże się pływanie przed 24 czerwca?

Przesądy towarzyszące kąpieli przed 24 czerwca wiązały się również ściśle z przeświadczeniem, o znajdujących się w wodzie demonach. Miały one znajdować się w niej aż do tej daty. Dopiero gdy Święty Jan ochrzcił wodę, według dawnych wierzeń zagrożenie przestawało, istnieć. Twierdzono również, że kąpiel w noc świętojańską oczyszczała ze złych mocy, dawała siły i zdrowie oraz zapewniała, szczęście. Wchodząc do wody po północy miano sobie zapewnić także, powodzenie w miłości.  Warto pamiętać, że są to jedynie przesądy i wierzenia, które nie mają potwierdzenia w nauce. 

Więcej o: