Przedwojenny "plażing". Zobaczcie, jak wyglądały wakacje nad polskim morzem 90 lat temu

Jak wyglądało plażowanie blisko 100 lat temu na polskich plażach? Rąbka tajemnicy na ten temat uchylają prace zgromadzone w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oto zdjęcia z lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

Przed nami kolejny sezon wakacyjny. Wiele osób jak co roku wybierze się w tym czasie nad polskie morze. Co ciekawe, na podobną formę wypoczynku decydowały się także osoby z pokolenia naszych pradziadków i prapradziadków w latach trzydziestych ubiegłego wieku. 

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, oto kilka wskazówek:

Jak wyglądał przedwojenny "plażing"?

10 lutego 1920 r. w Pucku obyły się symboliczne zaślubiny naszego kraju z Bałtykiem. W ten sposób potwierdzono wykonanie jednego z punktów postanowień Traktatu Wersalskiego, który przyznawał Polsce dostęp do morza w postaci ponad 140-kilometrowego odcinka wybrzeża. Dzięki temu w następnych latach wakacje nad Bałtykiem zaczęły stawać się coraz popularniejsze. 

Przedwojenny 'plażing'. Zobaczcie, jak wyglądały wakacje nad polskim morzem 90 lat temuPrzedwojenny 'plażing'. Zobaczcie, jak wyglądały wakacje nad polskim morzem 90 lat temu Narodowe Archiwum Cyfrowe

Oto zdjęcia wykonane w latach 1931-1935 na polskich nadmorskich plażach. Pochodzą one z archiwum fotograficznego Henryka Poddębskiego i są obecnie dostępne na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Możecie je obejrzeć w naszej galerii zdjęć:

Moda plażowa w latach trzydziestych

Na zdjęciach, które są dostępne w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, widzimy, że w latach trzydziestych ubiegłego stulecia tłumy na polskich plażach były znacznie mniejsze niż obecnie. Uwagę przykuwają także stroje plażowiczek. Mimo że stroje panów nie różniły się aż tak bardzo od tych współczesnych, w przypadku pań zmiana jest ogromna. Nie było jeszcze bikini, które zostało spopularyzowane dopiero w latach pięćdziesiątych. Widzimy za to mocno zabudowane stroje kąpielowe, rzadko spotykane współcześnie. Co więcej, kobiety zazwyczaj miały ze sobą parasolki. Do tego dochodziły małe kapelusiki, na które często decydowali się także panowie. 

Więcej o: