Zapomnij o petunii, postaw na jej kuzynkę. Łatwiej o nią zadbać i szybciej obsypie ogród kwiatami

Petunie od lat zdobią ogrody i balkony. Warto jednak postawić na roślinę, która wygląda podobnie, a do tego jest jeszcze łatwiejsza w uprawie. Rozrasta się przy tym do naprawdę dużych rozmiarów. Zamiast wybierać petunię, postaw na jej piękną kuzynkę, a każdy pozazdrości ci ogrodu.

Petunia od wielu lat króluje w wielu ogrodach. Wszystko dlatego, że stosunkowo łato o nią zadbać, a do tego bujnie i szybko rozrasta się po ogrodzie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że kwiaty te mają kuzynkę, która jest bardzo do nich podobna, a przy tym łatwiejsza w uprawie. Doskonale sprawdzi się na rabatach i w wielu ogrodowych oraz balkonowych kompozycjach. 

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ślazówka letnia czy petunia? Niewiele je różni, jednak jedna z nich rośnie o wiele wyższa

Ślazówka letnia wyglądem przypomina nieco petunie. Poza tym mają też wiele innych podobieństw. Przede wszystkim każda z tych roślin ma kwiaty zbliżonej wielkości, a do tego występują w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Doskonale też się rozrastają, szybko opanowując ogród pięknym wyglądem. Ślazówka letnia jest jednak nieco łatwiejsza w uprawie, a do tego rośnie o wiele wyższa. Może osiągać od 60 do nawet 120 centymetrów wysokości, a petunia jedynie od 20 do 60 centymetrów. Dzięki temu ślazówka świetnie sprawdzi się jako element wielu rabat i pięknych kompozycji. Ślazówka letnia najlepiej czuje się na nasłonecznionych stanowiskach i wówczas najbujniej kwitnie. Preferuje lekką, przepuszczalną glebę, a do tego trzeba ją regularnie podlewać.

Jak dbać o ślazówkę letnią? Domowy oprysk sprawi, że choroby nie będą jej straszne

Choć ślazówka letnia jest niezwykle łatwa w uprawie, jak każda roślina bywa podatna na niektóre choroby. W jej przypadku warto uważać na szarą pleśń, jednak łatwo można sobie z nią poradzić. Wystarczy zastosować domowy oprysk. Jeśli już zauważysz pierwsze oznaki ataku, od razu przejdź do stosowania odpowiedniego preparatu. Potrzebujesz jedynie dwóch składników, by poradzić sobie z problemem.

Wystarczy, że sięgniesz po 250 g łusek cebul i zalejesz je wodą. Garnek ze składnikami postaw na kuchence, a następnie podgrzewaj przez trzydzieści minut. Gdy napar ostygnie, przelej go do butelki z atomizerem i spryskuj obszary bezpośrednio dotknięte szarą pleśnią. Stosuj regularnie, a szybko pozbędziesz się problemu.

Więcej o: