Emerytura pomostowa 2023. PiS zapowiada zmiany. Jeden czynnik ma już nie być brany pod uwagę

Do Sejmu trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. PiS wraz z NSZZ "Solidarność" wypracowali nowe założenia, które mogą sprawić, że więcej osób będzie ubiegać się o wcześniejsze świadczenie z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Jakie warunki będzie trzeba spełnić? Podpowiadamy.

W środę 7 czerwca 2023 roku podpisano porozumienie pomiędzy rządem a NSZZ "Solidarność". W jego wyniku powstał projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych, który już trafił do Sejmu. Jakie zmiany zakłada? Okazuje się, że dzięki nim więcej osób będzie mogło ubiegać się o świadczenie z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ten czynnik ma nie być już brany pod uwagę. Komu będzie przysługiwać emerytura pomostowa po wprowadzeniu nowych przepisów?

Emerytura pomostowa jest świadczeniem przyznawanym do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wówczas senior może wcześniej korzystać z emerytury. Jednym z głównych warunków, który uprawniał do jej pobierania, była praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Postanowiono jednak zrezygnować z takiego zapisu w ustawie, ponieważ nie odpowiada on na aktualne potrzeby społeczeństwa.

W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, iż postęp technologiczny nie wyeliminował znacząco szkodliwych warunków pracy, dlatego zdecydowano się na zmianę zapisu. Uznano, że wymóg pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1999 r. nie będzie już wymagany, by przyznano świadczenie.

Ustawa o emeryturach pomostowych – nadchodzą zmiany. Co jeszcze zakładają?

Okazuje się, że zmiany dotyczą również kwestii rekompensaty, czyli odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Do tej pory funkcjonuje zapis, który mówi o tym, że okres pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, ma przypadać na datę przed 1 stycznia 2009 r. W nowelizacji on również ma zostać zniesiony.

Autorzy projektu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych przyjrzeli się również kwestii obchodzenia prawa podczas przyznawania świadczenia. Organizacje związkowe sygnalizowały, że niektórzy, pobierając emeryturę pomostową, dodatkowo dorabiają sobie do domowego budżetu na podstawie umowy zlecenia. W obecnej formie ustawy mowa jest bowiem jedynie o tym, że emerytura pomostowa odbierana jest w momencie podjęcia stosunku pracy, dlatego wykonując ją na podstawie umów cywilnoprawnych, ZUS nie zawieszał emerytury.

Więcej o: