Ile pieniędzy mają zakonnice? Była siostra zakonna zabrała głos. "Wypłatę zabierają"

Siostry zakonne bardzo często pracują poza murami klasztotów - między innymi w domach opieki, przedszkolach, szkołach i szpitalach. Wiele osób może więc zastanawiać kwestia ich zarobków. Niedawno na ten temat wypowiedziała się jedna z byłych zakonnic.

Zgodnie z danymi Komisji Episkopatu Polski w Polsce jest obecnie ponad 20 tys. sióstr zakonnych. O ile zarobki księży to temat poruszany bardzo często, o zakonnicach w tym kontekście mówi się rzadko. A przecież wiele sióstr pracuje poza murami klasztorów. 

Zobacz wideo Kasprzyk zdradza, kto udzieli jej ślubu. "Ksiądz jest afrykanistą"

O wszystko muszą prosić

Marta Abramowicz, autorka książki "Zakonnice odchodzą po cichu" napisała: Siostrom nie wolno posiadać żadnych dóbr, własnych pieniędzy, innych ubrań niż habit. O wszystko trzeba poprosić - o bieliznę, wyjście na spacer, zgodę na przeczytanie książki.

Jakiś czas temu informacje te potwierdziła pewna zakonnica z Polski, która aktywnie udziela się na TikToku. - My nie mamy swoich pieniędzy - wyznała. Kobieta zdradziła także, że pracujące zakonnice przekazują swoje dochody przełożonej, która zajmuje się kwestiami finansowymi. Natomiast jeśli mają jakieś potrzeby, zgłaszają się do niej z prośbą o pieniądze. 

"Wypłatę zabierają zarządzający klasztorem"

A jak sytuacja sióstr zakonnych wygląda w innych krajach? Niedawno na ten temat wypowiedział się była zakonnica Carrie-Eileen Chuff z Pensylwanii w USA. Kobieta wstąpiła do klasztoru, gdy była bardzo młoda. Po sześciu latach zdecydowała się jednak na zmianę swojego życia. Amerykanka ma obecnie męża i sześcioro dzieci. Po latach chętnie opowiada jednak o swoim dawnym życiu w mediach społecznościowych. 

W jednym z nagrań na TikToku Carrie-Eileen Chuff nawiązała do kwestii zarobków. - To kwestia indywidualna każdego klasztoru. Niektóre z zakonnic zatrudniają się jako nauczycielki lub pielęgniarki i dostają za tę pracę pieniądze. Wypłatę zabierają zarządzający klasztorem. Najczęściej zarabiają też wykorzystując zdolności rzemieślnicze i artystyczne do wytwarzania różnych produktów na sprzedaż - zdradziła była zakonnica.

Więcej o: