Jest najmniejszą kobietą świata. "Stawiam sobie wyzwania i je realizuję"

Jyoti Mage ma 28 lat i dokładnie 63 centymetry wzrostu. Obywatelka Indii zakwalifikowana została w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmniejsza kobieta świata. Jyoti cierpi na poważną chorobę wrodzoną, jednak to nie zatrzymuje jej przed realizacją marzeń.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Varanasi - święte miasto Indii. Dlaczego niektóre kobiety nie mogą przychodzić nad Ganges?

Warto wspomnieć, że Jyoti Amge blisko osiem lat temu była bohaterką jednego z odcinków popularnego programu podróżniczego "Kobieta na krańcu świata". Uwielbiana przez widzów Martyna Wojciechowska poleciała do Indii, by osobiście spotkać się z dumnie noszącą ten tytuł Hinduską. 

28-latka jest osobą bardzo ambitną i wysoko stawia sobie poprzeczkę w życiu. Chce spełniać się w aktorstwie. - Moim marzeniem jest zostać aktorką w Hollywood, chciałabym być gwiazdą, żeby moje imię było znane na cały świat - mówiła Wojciechowskiej w 2015 roku. Z powodzeniem udaje jej się te marzenia spełniać. W 2014 roku np. wystąpiła w jednym z odcinków słynnego amerykańskiego show "American Horror Story", grając postać Ma Petite.

 

Jest najniższą kobietą na świecie. "Czuję się popularna, wyjątkowa i ważna"

Jyoti przyszła na świat w w Nagpur w Indiach. Jej imię oznacza "światło". "Jest jak królowa, jak światło dla naszej rodziny, miasta i całych Indii" - zwykli z kolei mawiać jej rodzice. Do Księgi Rekordów Guinnessa trafiła jako 18-latka. Odbierając wyróżnienie, powiedziała: "Zdobycie tego wyróżnienia sprawiło, że poczułam się lepiej. Czuję się popularna, wyjątkowa i ważna".

 

Historia Jyoti jest niezwykła, wzruszająca i jednocześnie pouczająca. 28-latka od urodzenia zmaga się z chorobą genetyczną o nazwie achodroplazja - powodującą zaburzenie rozwoju kości i karłowatość. Kobieta wychowywała się z trzema siostrami oraz bratem. Do piątego roku jej życia nikt nie podejrzewał, że może chorować. Jej rozwój przebiegał podobnie jak w przypadku rówieśników. 

 

W szczytowym okresie choroby Jyoti bardzo cierpiała z powodu poważnego bólu nóg. Rozważała nawet poddanie się operacji, ale ostatecznie z niej zrezygnowała. Rekonwalescencja po zabiegu byłaby bardzo ciężka i długa, a jej finał - niepewny.

 

Zaraz po tym, jak wykryto u niej to rzadkie schorzenie, rodzina Jyoti zrobiła wszystko, by ułatwić jej życie. Meble do jej pokoju - m.in. biurko, krzesło i łóżko - są w miniaturowych rozmiarach, robionych na zamówienie. Tak samo jest z ubraniami.

 

"Stawiam sobie wyzwania i je realizuję"

Mieszkańcy rodzimych stron postrzegają często Jyoti jako "boginię" i zwracają się do niej wręcz z czcią. Jak jednak mówiła w wywiadzie z Martyną Wojciechowską jej matka, Ranjana Amge "córka nie zachowuje się wcale jak "bogini". - Chce być aktorką i robi wszystko, żeby rozwijać swoją karierę - zaznaczyła

Stawiam sobie wyzwania i po prostu je realizuję

- mówiła z kolei w wywiadach dla innych mediów Jyoti.

Źródła: Instagram/guinnessworldrecords.com/Youtube

Więcej o: