Posadź je balkonie, a komary uciekną w popłochu. Oto rośliny do "zadań specjalnych". W dodatku pięknie pachną!

Sezon wakacyjny powoli się rozpoczyna. Coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz, przesiadując na balkonie lub w ogrodzie. Niestety letni wypoczynek nieodłącznie kojarzy się nam z plagą kąsających wieczorami komarów. Rynek oferuje przeróżne specyfiki i repelenty odstraszające insekty. Ale można się ich pozbyć również "naturalnymi" sposobami".
Zobacz wideo Zobacz wideo: 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Jak? wystarczy zasadzić zioła o odpowiednich właściwościach! Robiąc to, możemy tak naprawdę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - z jednej strony pozbędziemy się niechcianych, latających gości. Z drugiej - wyhodujemy sobie własny ogródek z przyprawami i dodatkami do dań, które z powodzeniem wykorzystamy w kuchni.

Rośliny te nie dość, że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są też bardzo łatwo dostępne. Już wyrośnięte sadzonki możemy kupić m.in. w popularnych supermarketach. Ponadto wiele z nich wydziela piękny zapach i stanowi naturalną ozdobę otoczenia. To naprawdę sensowna alternatywna wobec chemicznych sprejów na owady, przynajmniej na terenie naszego domu lub mieszkania.

Które zioła więc pełnią rolę naturalnej ochrony przed komarami? To przede wszystkim powszechnie znane, lubiane i pięknie pachnące mięta pieprzowa, bazylia oraz rozmaryn. Żeby pozbyć się roju komarów, możemy też zasadzić melisę i koper włoski. Warto zaznaczyć, że na bazie tych ziół można przyrządzać zdrowotne napary.

Posadź je na parapecie w kuchni, a skutecznie odstraszysz komary

Dlaczego komary unikają tych roślin? Sęk tkwi w zawartych w nich olejkach eterycznych. W przypadku mięty pieprzowej np. głównym składnikiem jest mentol, którego zapachu komary wręcz niecierpią. Bazylia z kolei zawiera aż cztery naturalne substancje, wykazujące działanie odstraszające komary: estragol, cytronelol, limonen i trans-nerolidol.

Te zioła możesz spokojnie hodować nawet w kuchennym ogródku na parapecie. Warto też wiedzieć, że komary uciekają przed zapachem goździków, lawendy, wrotycza pospolitego, anyżu oraz czosnku. Komary uciekną też na widok kocimiętki - byliny, która może osiągnąć nawet 40 centymetrów wysokości. 

Co jeszcze dobrze się sprawdzi jako odstraszacz komarów? Takimi właściwościami, oprócz wyżej wymienionych, mogą "pochwalić się" też:  geranium, drzewko herbaciane, eukaliptus, trawka cytrynowa, paczula.

Więcej o: