To ostatni moment na wniosek o zamrożenie cen prądu! Gdzie trzeba go złożyć?

Niektórzy mogą liczyć na niższe rachunki za prąd, jeśli spełnią kilka warunków. W wielu przypadkach nie trzeba nawet składać wniosku, by skorzystać z ulgi. Kto może liczyć na zamrożenie cen prądu? Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Cześć osób może liczyć na niższe rachunki za prąd. Wszystko za sprawą zamrożenia cen na 2023 rok. Rząd zdecydował się na taki krok, by podwyżki nie były zbyt dotkliwe dla gospodarstw domowych. Dzięki temu niektórzy, jeśli zmieszczą się w limitach, zapłacą mniejsze rachunki. Kto może skorzystać z ulgi? Podpowiadamy.

Zobacz wideo System energetyczny nie jest gotowy na energię odnawialną?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te gospodarstwa domowe mogą liczyć na zamrożenie cen prądu. Nie muszą nawet składać wniosku

Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, powinniśmy zmieścić się w limicie zużycia rocznego do 2000 kWh. Taki próg został ustalony na 2023 rok, dlatego te gospodarstwa domowe, które się w nim zmieszczą, będą mogły skorzystać z ulgi. Co ważne, przysługuje ona wówczas z automatu i nie trzeba składać nawet żadnego wniosku. Nie w każdym przypadku jednak sytuacja wygląda zupełnie tak samo. Rząd ustalił również wyższe limity zużycia, lecz nie przysługują one każdemu. Kto może z nich skorzystać i gdzie powinien wówczas złożyć wniosek? 

Wniosek o zamrożenie cen prądu. Kto powinien go złożyć?

W przypadku niektórych gospodarstw domowych roczny próg zużycia prądu jest nieco wyższy. Dotyczy to przede wszystkim rodzin, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością. Wówczas roczny limit wynosi 2600 kWh. Podobnie jest w przypadku gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, ponieważ wtedy limit wynosi 3000 kWh rocznie. Jeśli w tych przypadkach chce się skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek do swojego dostawcy energii. Termin powoli dobiega końca, bo można zrobić to tylko do 30 czerwca 2023 roku.

Jak złożyć wniosek? Firmy energetyczne udostępniają na swoich stronach internetowych dokumenty gotowe do wypełnienia, które należy złożyć osobiście lub wysłać za pośrednictwem poczty. Można również złożyć wniosek, korzystając ze strony gov.pl. Wówczas trzeba mieć profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany. Sam wniosek jednak nie wystarczy. W przypadku osób z niepełnosprawnością należy przedstawić jeszcze oświadczenie o niepełnosprawności. Gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny muszą dołączyć jej kopię, a rolnicy decyzję o wymierzeniu podatku rolnego za zeszły rok.

Więcej o: