Solona woda na usunięcie złogów z jelit? Lekarz: To ludzki odpowiednik "kreta"

Sposoby na oczyszczanie organizmu interesują wiele osób. Po nich mamy poczuć się lekko i zdrowo. Problem w tym, że nie zawsze takie internetowe triki na zdrowie nam wychodzą. Słyszeliście o solonej wodzie? Lepiej sobie darujcie.

Głodówki, diety sokowe czy rozmaite mikstury na oczyszczenie jelit to temat bardzo pożądany przez wiele osób. Korzystają z tego influencerzy, którzy chętnie dzielą się swoimi sposobami. Warto jednak przeanalizować ich metody i upewnić się, czy na pewno wyjdą nam na zdrowie.

Zobacz wideo Detoks to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista

Płukanka z osolonej wody? To ludzki odpowiednik "kreta"

Jeden z takich trików skomentował dr Karan Rajan, brytyjski chirurg i wykładowca, który mocno udziela się na TikToku. Specjalista wcale nie szczędzi epitetów i metafor, przez co jego nagrania są tym ciekawsze. Nie inaczej jest w przypadku jego wypowiedzi dotyczącej płukanki solnej. Na filmiku widzimy, jak pewna tiktokerka poleca picie mocno osolonej wody. Ma ona przeczyścić jelita i dzięki temu sprawić, że poczujemy się lekko. Problemów z tą metodą jest naprawdę sporo i wylistował je dr Rajan. 

Picie mocno osolonej wody to ludzki odpowiednik "kreta". Wyciąga wodę z organizmu i wyrzuca wszystko na zewnątrz. Przygotuj się na wydalenie ognistej lawy i pionowe smocze wyziewy

- mówi lekarz. Kolejne metafory pominiemy. Przejdźmy jednak do części, w której tłumaczy, dlaczego tak agresywne przeczyszczanie jelit jest bardzo złe. 

Szybka utrata sodu i wody z organizmu może prowadzić do poważnego odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej. Przez to będziesz bardziej wysuszony, niż opakowanie zupki chińskiej.

Dr Rajan dodaje, że ciągłe agresywne oczyszczanie jelit powoduje wydalanie korzystnych bakterii z ciała. Przez to zaburza naturalny mikrobiom. A ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nie tylko samego przewodu pokarmowego, lecz także całego organizmu.

Pomyśl o biednych jelitowych robaczkach

- mówi. Swoją wypowiedź kwotuje jednym zdaniem, które - jeśli ktoś się jeszcze zastanawia - raczej skutecznie odwiodą od pomysłu usuwania złogów z jelit płukanką z solonej wody:

Nie rób tego, chyba że marzysz o poceniu się na toalecie, płaczu i uszkodzonych zwieraczach odbytu.

Lepsze niż "cudowne" remedia

Zdecydowanie lepszym sposobem na dobrze działające jelita jest zachowanie racjonalnej diety, bogatej w błonnik oraz picie dużej ilości wody. Przypomnijmy, że powinno się wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Dodatkowo na poprawienie perystaltyki jelit doskonale działa ruch - nawet delikatna joga czy spacer zadziała lepiej niż całkowity brak ćwiczeń. Warto też postarać się zredukować stres tam, gdzie jest to możliwe. 

Więcej o: