To staropolskie imię nosiła siostra Wisławy Szymborskiej. W 2022 roku otrzymały je tylko 4 dziewczynki

Najsłynniejsza polska poetka, Wisława Szymborska, wychowywała się w folwarku w rodzinie o silnych tradycjach. W domu Szymborskich, obok Wisławy, przyszło na świat jeszcze dwóch chłopców i dziewczynka. Dzieciom nadano niezwykłe imiona.

Wisława Szymborska urodziła się w 1923 roku jako córka byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy hrabiego Zamoyskiego. Z racji pracy, jaką wykonywał Wincent Szymborski, rodzina przeniosła się do folwarku należącego do hrabiego. To w tym miejscu dorastała przyszła zdobywczyni Nagrody Nobla. Wisława była najmłodszą córką. Miała dwóch braci i siostrę o niezwykle oryginalnym imieniu.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Siostra Wisławy Szymborskiej nosiła niezwykłe imię. Jego korzenie sięgają XV wieku

Bracia Wisławy Szymborskiej nazywali się Kornel i Adam. Imiona te miały korzenie szlacheckie, dlatego Szymborscy postanowili nazwać nimi swoich synów. Jednak to siostra znanej poetki otrzymała najoryginalniejsze imię. Nawoja Szymborska urodziła się w 1917 roku, czyli na krótko przed rozpoczęciem I wojny światowej. Chociaż staropolskie imię, jakie nadali jej rodzice, dziś wydaje się zapomniane, jego korzenie sięgają XV wieku. Nawoja oznacza kogoś gotowego do działania i dążącego do postawionych sobie celów. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To imię jest niezwykle rzadkie. W 2022 roku nadano je tylko 4 dziewczynkom

Pochodzi od męskiego imienia Nawoj i w dzisiejszych czasach jest niezwykle rzadkie. Według portalu gov.pl w 2022 roku imię Nawoja nadano zaledwie czterem dziewczynkom. Warto również wspomnieć, że polska noblistka, Olga Tokarczuk, nosi to imię jako drugie. Nawoj jest połączeniem dwóch słów "na" ("naj") i "woj" ("wojownik"). Chociaż należy do rzadkości, Rada Języka Polskiego nie widzi przeszkód, aby nadawać je dzieciom. Może być ono świetnym pomysłem dla rodziców poszukujących oryginalnego imienia dla swojej pociechy.

Więcej o: