Juka marnieje w oczach i gubi liście? Zmieszaj dwa składniki. Po 2 tygodniach będzie jak nowa

Juka nie jest rośliną trudną w utrzymaniu, dlatego wiele osób decyduje się na to, by mieć ją w domu. Zdarza się jednak, że w pewnym momencie choruje, gubi liście lub zaczynają pojawiać się na nich różne rany i plamy. Wystarczy jednak zrobić jedną rzecz, by szybko uratować jukę.

Zauważyłaś ostatnio, że juka nie prezentuje się zbyt dobrze? Warto zadziałać od razu, by uratować ją od zmarnowania. Powodów może być wiele, lecz często wystarczy zrobić jedną rzecz, żeby szybko zauważyć poprawę. Jak poradzić sobie z chorującą rośliną? Sprawdź, co warto zrobić.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego juka marnieje? Wystarczy wyeliminować popularny błąd, a szybko wypuści nowe liście

Często zdarza się, że juka nie prezentuje się zbyt okazale przez popełnianie kilku popularnych błędów. Wynikają one przede wszystkim z tego, że nie zapewniamy roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Wystarczy więc zmienić coś w jej hodowaniu, a szybko odbije i znów będzie zachwycać wyglądem. Jeśli zauważysz, że liście juki żółkną, a roślina nie wypuszcza nowych, zwróć uwagę na dwie następujące rzeczy. Przede wszystkim sprawdź, czy zapewniasz juce odpowiednie stanowisko. Roślina najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach. Jeśli więc umieściłaś ją w zacienionej części domu, liście będą żółkły. 

Innym powodem żółknięcia liści jest nieodpowiednia częstotliwość podlewania juki. Wszystko dlatego, że nie lubi ona zbyt mokrego podłoża, które może prowadzić do rozwoju pleśni oraz gnicia korzeni. Warto pamiętać, że jukę należy podlewać dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi będzie całkowicie sucha, czyli co około dziesięć dni. Gdy zauważysz na niej żółte liście, pozostaw roślinę do delikatnego przesuszenia, a szybko zauważysz różnicę w jej wyglądzie.

Domowy oprysk, który uratuje jukę. Potrzebujesz tylko jednego składnika

Zapewniasz juce odpowiednie warunki do wzrostu, a i tak zauważasz na niej żółte plamy? Jeśli mają one dodatkowo brązową obwódkę to znak, że roślina mogła zostać zaatakowana przez chorobę, jaką jest plamistość liści. W takim przypadku warto usunąć te, które pokryte są plamami, a następnie warto przygotować domowy oprysk. Zrobisz go, łącząc 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej z litrem ciepłej wody. Wymieszaj składniki, przelej do butelki z atomizerem i spryskuj jukę co trzy lub cztery dni przez około dwa tygodnie. Po tym czasie juka będzie wyglądała jak nowa.

Więcej o: