Wynagrodzenie dla kobiety za dbanie o dom i dziecko? Obliczyła, ile wynosiłaby roczna pensja żony

Chociaż w każdym domu para powinna dzielić się obowiązkami, zdarza się, że niektóre z nich spoczywają na barkach kobiety. Blogerka Ilona Kostecka postanowiła wyliczyć pensję, jaką powinna dostawać żona od męża za dbanie o dom, gotowanie i opiekę nad dzieckiem.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Ugotowanie obiadu, posprzątanie domu i opieka nad dziećmi to obowiązki, z którymi codziennie musi się mierzyć wiele z nas. Zdarza się, że kobieta wykonująca obowiązki domowe bywa niedoceniana i zastanawia się, jak poradziłby sobie mąż, gdyby nagle przestała je wykonywać. Autorka książek dla dzieci i blogerka Ilona Kostecka obliczyła, ile wynosiłaby miesięczna i roczna pensja żony, gdyby dostawała wynagrodzenie za wszystko, co robi w domu.

Zobacz wideo Kto rządzi w domu Sławomira i Kajry? "Żona więcej wymaga, potrafi postawić granicę"

Ile powinna zarabiać żona? Kwota robi wrażenie

Niektórzy decydują się na model rodziny, w którym to mężczyzna zarabia pieniądze, a kobieta zajmuje się domem. Żona ma dostęp do gotówki i również może nią gospodarować. Zdarza się, że przeznacza je również na własne potrzeby, takie jak wizyta u fryzjera czy kupno nowych butów. Niektórzy partnerzy nie akceptują jednak tego, że z konta ubywają pieniądze. Głos w sprawie zabrała Ilona Kostecka, która na profilu na Instagramie wyliczyła, ile w obecnych czasach kosztuje zatrudnienie sprzątaczki, kucharki oraz niani do dziecka. Wspomniała też o kwestii łóżkowej i stosunku 3 razy w tygodniu. Łącznie dało to sumę 26 900 zł miesięcznie i 322 900 zł rocznie. Właśnie tyle mogłaby wynieść "pensja żony".

Obliczyła roczne wynagrodzenie żony. Lepiej zatrudnić pomoc domową?

Blogerka zwróciła uwagę na to, że niektórzy mężczyźni skarżą się, iż korzystniej dla nich byłoby zatrudnić pomoc domową, niż przeznaczać pieniądze na zachcianki żony. Ilona obliczyła, że sprzątaczka za posprzątanie 200-metrowego domu dostaje wynagrodzenie 500 zł. Jeśli dom jest sprzątany codziennie, daje to 15 000 zł miesięcznie.

 

Niania do dziecka zarabia około 5000 zł miesięcznie, za to kucharka około 4300 zł. Po obliczeniu rocznej pensji żony Kostecka stwierdziła, że opłacanie sprzątaczki, niani i kucharki wyniosłoby męża więcej niż wydzielanie kobiecie gotówki na jej potrzeby. Nawet jeśli kupowałoby nowe buty raz w miesiącu, partner i tak wyszedłby na tym korzystniej, niż zatrudniając pomoc domową.

Nierówny podział obowiązków i konieczność poświęcenia kariery na rzecz dbania o dom to problem wielu kobiet. Powszechnym zjawiskiem jest całodobowa opieka nad dzieckiem, która spoczywa wyłącznie na barkach żony i uniemożliwia jej wykonywanie zawodu. Na stronie niewidzialnyetat.gazeta.pl uruchomiliśmy kalkulator, w którym przeliczysz, jaką pensję mogłabyś otrzymywać za prace domowe.

Więcej o: