Jak odstraszyć szpaki domowym sposobem? Wypróbuj patent z butelką. "Dobry pomysł"

Jak odstraszyć szpaki? Ptaki wyjadają owoce na krzewach i drzewkach owocowych, dlatego dla niektórych ogrodników mogą być istnym utrapieniem. Na szczęście istnieją proste i humanitarne sposoby, które zniechęcą je do przebywania w naszych ogrodach. Co należy zrobić?

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym, bogatym w owoce ogrodem. Niestety nie zawsze jest nam to dane, a wszystko ze względu na szpaki, które się nimi żywią. Choć jedzą też owady, dzięki czemu ich obecność może być dla nas korzystna, nie każdy chce je u siebie gościć. Sprawdź, co zrobić, by pozbyć się szpaków z ogrodu zarówno skutecznie, jak i humanitarnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Jak odstraszyć szpaki domowym sposobem? Wykorzystaj hałas i światło

Choć wielu z nas uwielbia zwierzęta, do ptaków przybywających do ogrodów często podchodzimy sceptycznie. Podczas gdy jedni wystawiają specjalne karmniki, inni zastanawiają się, jak odstraszyć szpaki, by żywiły się owocami z innych krzewów, zamiast z naszych. Okazuje się, że istnieją skuteczne metody, by odfrunęły w siną dal. Przy okazji nie zrobimy im żadnej krzywdy. Co należy zrobić? Ciekawą metodą na odstraszenie szpaków może powieszenie w ogrodzie płyt CD. Pod wpływem promieni słonecznych będą błyszczeć, co zdenerwuje ptaki i zachęci je do odlotu jak najdalej. Inną metodą jest wieszanie szklanych butelek, które obijając się o siebie na wietrze, będą wydawały nieprzyjemny dźwięk. Oprócz tego sprawdzą się też puszki po napojach.

Oprócz metod na odstraszanie szpaków warto też zadbać o drzewka i krzewy owocowe. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie ich odpowiednią siatką lub firaną, dzięki czemu szpaki będą miały trudniejszy dostęp do uwielbianych przez nie owoców.

Czego się boją szpaki? Przygotuj odpowiedni odstraszacz

Na TikToku @mariakubera4 jakiś czas temu opublikowano nagranie, w którym pokazano odstraszacz na szpaki. Autorka filmu przymocowała do siebie kilka plastikowych butelek po napojach, które utworzyły wiatraczek poruszający się pod wpływem wiatru. Przymocowane do kija będą stanowić skuteczny odstraszacz na szpaki.

Dobry pomysł, bo u mnie raz miały gniazdo w elewacji w styropianie — zakleiłem i w tym roku znalazły między rynną szparę i znów mają gniazdo.
Super.
Fajny masz ten patent.
Więcej o: