Używasz go do prania, tym razem posmaruj ścianę. Po pleśni nie będzie śladu

Pleśń na ścianach może skutecznie uprzykrzyć życie domownikom. Nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Pewien domowy sposób pomoże ci pozbyć się grzyba na długo.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Pleśń na ścianach pojawia się w momencie, gdy w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgoć. Może to być spowodowane nieprawidłową wentylacją albo zawilgoceniem ścian budynku. Jeśli zauważysz pleśń w domu, od razu powinnaś przystąpić do jej usunięcia. W innym przypadku szybko się rozrośnie i przeniesie na pozostałe ściany. Pomoże ci w tym naturalny środek z dwóch składników.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak pozbyć się pleśni? Prosta i skuteczna mieszanka

Pleśń na ścianie ma charakterystyczny zielony albo brunatny kolor. Z czasem może przenieść się na rolety, dywany i rośliny. Obecność grzyba w domu negatywnie wpływa na układ oddechowy i odpornościowy. Możesz odczuwać bóle głowy, podrażnienie błon śluzowych oraz mieć trudności ze snem i oddychaniem. Dobrym środkiem na pleśń jest mieszanka wody utlenionej ze zwykłą wodą. Wymieszaj je ze sobą w proporcji 1:1 i powstałym roztworem posmaruj ścianę. Zostaw na kilka godzin i zmyj ciepłą wodą. Mikstura nie tylko usunie brzydki nalot, lecz także zadziała bakteriobójczo.

Pleśń w mieszkaniu. Jak zapobiec jej powstawaniu?

Zamiast leczyć, warto zapobiegać, dlatego systematycznie wietrz pomieszczenia. Podczas gotowania korzystaj z okapu, a suszarkę z mokrymi ubraniami wystawiaj na balkon. Pamiętaj też, żeby zachować odstęp między meblami a ścianą. Zapewni to prawidłową cyrkulację powietrza i zmniejszy ryzyko pojawienia się w tych miejscach pleśni. Gdy grzyb już się pojawi, oprócz wody utlenionej możesz też użyć środków do prania. Wymieszaj pół szklanki wybielacza z 1/3 szklanki proszku do prania i 4 litrami wody. Nałóż na zagrzybiałą powierzchnię i umyj szorstką gąbką. Na koniec spłucz ciepłą wodą.

Więcej o: