Zmieniasz majtki raz dziennie? Zdaniem lekarzy to błąd, który popełnia wiele osób

Odpowiedź na pytanie, jak często zmieniać majtki, jest z pozoru oczywista. Zapewne większość osób powie, że codziennie. Okazuje się jednak, że eksperci mają na ten temat nieco inne zdanie. Specjalistka ds. zdrowia intymnego postawiła sprawę jasno.

Więcej ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Codzienne mycie oraz zmiana bielizny na czystą to jedne z podstawowych nawyków dotyczących higieny. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach majtki należy zmieniać nieco częściej niż raz dziennie. Dla własnego komfortu i przede wszystkim zdrowia.

Zobacz wideo Ekspertka od żywienia i trenerka dosadnie o tym, co nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"

Jak często zmieniać majtki?

W rozmowie z independent.co.uk lekarka medycyny estetycznej i specjalistka ds. zdrowia intymnego, dr Shirin Lakhani, jasno wskazała, że w trakcie upalnych dni oraz gdy uprawiamy sport, majtki powinno się zmieniać nawet dwa razy dziennie. Wysoka temperatura latem czy intensywna aktywność fizyczna wzmaga pocenie się, co może prowadzić do odparzeń, podrażnień i rozwoju bakterii.

Twoja bielizna jest w bliskim kontakcie ze skórą, a dokładniej z okolicami intymnymi przez dłuższy czas. W rezultacie wchłania dużo martwej skóry z tych obszarów, a także bakterie - zarówno zdrowe, naturalnie występujące bakterie, które wszyscy mamy, jak i bardziej szkodliwe bakterie, które mogą być przyczyną infekcji.

Jak często wymieniać bieliznę na nową? Zasada 50 prań

Istotną kwestią jest także regularna wymiana bielizny. Po jakim czasie należy więc wyrzucić stare majtki i kupić nowe? Zdaniem dr Shirin Lakhani całą bieliznę, którą regularnie nosimy, należy wymieniać raz do roku. Z kolei ginekolog Narendra Pisal radzi stosowanie zasady 50 prań. Po tylu praniach należy bieliznę wymienić na nową. - To, kiedy wyrzucisz bieliznę, zależy od tego, ile par faktycznie masz - zauważa. Chodzi o to, że podczas gdy jedna osoba może nosić i prać te same pięć par majtek na zmianę, inna może mieć ich znacznie więcej, co oznacza, że zużywają się wolniej.

Powiedziałbym, że maksymalnie 50 prań pary bawełnianej bielizny

- powiedziała na łamach independent.co.uk.

Więcej o: