Wrzuć do odpływu dwie tabletki i zalej octem. W mig zapomnisz o zatkanym zlewie

Zatkany odpływ zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych widoków. Jak sobie z nim poradzić? Na szczęście w większości przypadków nie trzeba wzywać specjalisty i wydawać sporych pieniędzy. Wystarczy otworzyć domową apteczkę.

Nic tak nie cieszy w obliczu awarii, jak szybki i tani sposób jej zażegnania. Zatkany odpływ należy do takich właśnie sytuacji. Jest sporo czynności, które możemy zrobić, by go odetkać. Z pewnością słyszeliście o użyciu sody oczyszczonej czy octu. Okazuje się, że w banalnie prosty sposób możemy poradzić sobie z lekiem, który znajdziemy w domowej apteczce.

Zobacz wideo Jak pielęgnować zlew, by był zawsze lśniący i czysty?

Olej po smażeniu wylewasz do zlewu? Napytasz sobie biedy

Warto jednak wiedzieć, jak zapobiegać zatykaniu odpływu, ponieważ mamy na to spory wpływ. Przede wszystkim nie powinniśmy wrzucać do niego resztek jedzenia. Co może być zaskakujące, nie powinno się też wlewać tłuszczu, bo ten z łatwością przykleja się do już nieco zabrudzonych rur. Zatem co robić z olejem po smażeniu frytek czy pączków? Pisaliśmy o tym w osobnym artykule:

Warto też pamiętać o regularnym oczyszczaniu rur. Z niezbyt mocno zanieczyszczonym odpływem dobrze poradzą sobie domowe remedia, np. wspomniana soda czy ocet. Niektórzy wolą jednak stosować środki większego kalibru. Niezależnie od metody, dobrze jest zadbać o odpływ raz w miesiącu, by uniknąć przykrej niespodzianki w postaci jego zatkania.

Jak odetkać zatkany odpływ?

Wystarczą do tego dwa produkty. Zanurkujcie do kuchennej szafki po ocet oraz do apteczki. Na zatkany odpływ doskonale zadziała bowiem aspiryna. Lek ten znajduje się w większości domów, dobrze więc wiedzieć, że nadaje się nie tylko do uśmierzania bólu. Ze zlewu czy brodzika należy wyjąć korek, a następnie do odpływu wlać wrzący ocet (około litra) i wrzucić dwie tabletki aspiryny. Płyn zacznie się pienić i bulgotać, co oznacza, że działa. Następnie całość przelewamy litrem wrzącej wody i po chwili odpływ będzie udrożniony. W dodatku, dzięki octowi, pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu (sam ocet szybko wyparuje).

Więcej o: