ZUS wypłaci dodatkowo aż 5540 zł miesięcznie. Wystarczy spełnić jeden warunek

Niektórzy mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to pewnej grupy seniorów, której przysługuje świadczenie honorowe. Kto może się o nie ubiegać i jakie warunki należy spełnić? Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasili budżet niektórych seniorów dodatkową gotówką. Nie każdy może się o nią ubiegać, lecz większość osób nie musi nawet składać wniosku. Sprawdź, w jakich przypadkach ZUS przyzna świadczenie honorowe automatycznie, a kiedy należy samodzielnie ubiegać się o gotówkę. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie honorowe. Kto może się o nie ubiegać?

Dodatkowe pieniądze w formie świadczenia honorowego otrzymają tylko niektóre seniorki oraz niektórzy seniorzy. Mogą na nie liczyć jedynie osoby, które ukończyły sto lat — od dnia urodzin będzie przysługiwała im bonusowa gotówka. W większości przypadków nie trzeba nawet składać wniosku. Jeśli senior lub seniorka otrzymuje emeryturę albo rentę, ZUS automatycznie co miesiąc wypłaci pieniądze wraz z pobieranym świadczeniem. Co ważne, o dodatkową gotówkę może ubiegać się każdy - nawet osoba, która nie pobiera innych świadczeń. W takim przypadku należy jednak złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi świadczenie honorowe w 2023 roku? Nie każdy otrzyma taką samą kwotę

W przypadku wypłacania świadczenia honorowego jest jeden haczyk. Nie każdy senior lub seniorka otrzymają tę samą kwotę. Wszystko zależy od daty ukończenia stu lat, ponieważ świadczenie nie jest corocznie waloryzowane, choć każdego roku jego wysokość jest ustalana na nowo. Co to oznacza? Jeśli dana seniorka ukończyła sto lat w terminie od 1 marca 2022 roku do końca lutego 2023 roku, pobiera 4944,79 zł brutto. W przypadku kogoś, kto ma setne urodziny w terminie od 1 marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku, kwota ta będzie już wyższa i wyniesie 5540,25 zł brutto. - Raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: