Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Za te usługi zapłacą nawet 50 proc. mniej

Zniżki oraz ulgi dla seniorek po 60. roku życia mogą być realnym wsparciem dla domowego budżetu. Warto się z nimi zapoznać, gdyż z pewnością pomogą zaoszczędzić trochę grosza w dobie panującej inflacji. Tym bardziej że niektóre z nich wynoszą nawet 50 proc.

Wszechobecna drożyzna oraz inflacja sprawiły, że wiele osób szuka sposobów na oszczędzanie. Seniorzy, którzy pobierają emeryturę, mogą liczyć nie tylko na "trzynastkę" oraz "czternastkę", ale również szereg zniżek i ulg. O jakich warto wiedzieć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Zniżki dla seniorów po 60. roku życia. Na czym polega legitymacja seniora?

Seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn otrzymują legitymację emeryta i rencisty. Od stycznia 2023 roku z urzędu wydawana jest w jedynie formie online i należy dodać ją do aplikacji mObywatel. Jeśli chcesz dostać plastikową kartę, konieczne jest złożenie wniosku. Oczywiście dotychczasowe blankiety nie tracą ważności. Do czego upoważnia legitymacja? Po jej okazaniu seniorzy mogą liczyć m.in. na:

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską, różne w zależności od gminy (np. w Krakowie seniorzy mogą jeździć na biletach ulgowych, co daje 50 proc. zniżki)
  • 37 proc. zniżki na dwa przejazdy w roku pociągiem PKP w II klasie,
  • 50 proc. zniżki na wyrobienie paszportu (od 70. roku życia jest to darmowe),
  • ulgi na wyjścia do teatru, kina czy muzeum, a także dodatkową zniżkę na pokrycie opłat rehabilitacyjnych.

Ogólnopolska Karta Seniora. Duże ulgi w ponad 3000 punktach w Polsce

Oprócz legitymacji możesz wyrobić sobie również Ogólnopolską Kartę Seniora, która jest autorskim programem Stowarzyszenia MANKO. Po jej okazaniu skorzystasz z wielu zniżek oraz ulg w ponad 3 tys. punktach w całej Polsce, m.in. w punktach zdrowotnych, sklepach, instytucjach kultury i wielu, wielu innych. Niektóre z nich sięgają nawet 30 proc. Aby wyrobić kartę, należy wejść na stronę programu, wypełnić wniosek i uiścić opłatę (35 zł na rok, 50 zł na dwa lata), a następnie wszystkie dokumenty wysłać pocztą.

Zwolnienie z opłaty za abonament RTV. Dla kogo?

Seniorzy, którzy skończyli 60 lat i pobierają emeryturę, a ich świadczenie nie przekracza miesięcznej kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (3173,08 zł brutto), są zwolnione z opłat na abonament RTV. Aby skorzystać z ulgi, należy udać się do placówki Poczty Polskiej i tam przedstawić wniosek wraz z dokumentami, które potwierdzą taki stan rzeczy. Osoby po 75. roku życia są z niej zwolnione bez innych wymagań.

Więcej o: