Jak prać buty w pralce? Pamiętaj o jednej zasadzie. Unikniesz zacieków i żółtych plam

Zabrudzone obuwie można spróbować wyczyścić ręcznie, ale wymaga to sporo czasu i wysiłku. Wiele osób decyduje się na pranie butów w pralce, jednak nie każdy wie, jak robić to prawidłowo. O czym warto pamiętać?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Pranie butów w pralce pomaga pozbyć się zabrudzeń, które trudno usunąć ręcznie. Musisz jednak pamiętać, że nie wszystkie buty można wrzucić do pralki. W ten sposób możesz uprać buty sportowe i bawełniane, ale nigdy skórzane. Na metce zawsze powinna się znajdować informacja, czy możesz uprać w pralce konkretne buty. Niewłaściwe pranie może uszkodzić nie tylko obuwie, lecz także bęben pralki. Jak skutecznie wyprać buty, żeby ich nie zniszczyć?

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Pranie butów w pralce. Instrukcja krok po kroku

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego programu i temperatury oraz suszenie. Wyjmij sznurówki i wkładki z obuwia. Każdy but włóż do oddzielnego pokrowca. Jeśli nie masz specjalnych pokrowców do prania, użyj małych poszewek na poduszki. Nie wlewaj do pralki płynu zmiękczającego, bo może negatywnie wpłynąć na materiał. Buty powinno się prać w temperaturze 40 st. C, na najniższych obrotach i krótkim, 30-minutowym programie. Po zakończeniu prania połóż buty na suszarce i pozostaw do samoistnego wyschnięcia. Nie wystawiaj ich na słońce w lato ani nie stawiaj obok gorącego kaloryfera w zimę. Na obuwiu pojawią się wtedy zacieki i żółte plamy, których ciężko będzie ci się pozbyć.

Jakie buty można włożyć do pralki? Warto zapamiętać

W pralce można prać obuwie sportowe, tenisówki i trampki. Zwłaszcza te w białym kolorze, które szybko się brudzą i ciężko doczyścić je ręcznie. Dzięki wypraniu w pralce odzyskają śnieżnobiały kolor. Nie powinno się wkładać do pralki szpilek, espadryli, zamszowych i skórzanych butów, botków oraz butów ze zdobieniami. Koraliki, ćwieki czy piórka mogą oderwać się w trakcie prania mechanicznego, podeszwa espadryli odpaść, a obuwie skórzane skurczyłoby się i zniszczyło.

Więcej o: