Nawet 1500 zł kary. Opalanie na balkonie może zakończyć się surowym mandatem

Słoneczna pogoda sprawia, że wiele z nas decyduje się na opalanie na balkonie. Nie możemy jednak zapominać, że w niektórych przypadkach za takie zachowanie możemy zostać ukarani. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Czy możemy swobodnie opalać się na naszych balkonach? W czasie ciepłych dni ta kwestia zastanawia wiele osób. - Właśnie się opalam na swoim balkonie, który oddzielony jest od sąsiada tylko szybą. I nie wiem, czy to legalne - napisała jakiś czas temu jedna z użytkowniczek forum gazeta.pl. 

Zobacz wideo Poparzona skóra daje się we znaki? Oto skuteczne sposoby:

Opalanie na balkonie nie jest zabronione. Warto jednak zachować ostrożność

Okazuje się, że opalanie na balkonie nie jest zakazane. Jeśli więc mamy na to ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby relaksować się w ten sposób. Jeśli jednak decydujemy się na taki krok, musimy robić to w stroju kąpielowym. Co istotne, za opalanie nago możemy zostać ukarani. W dyskusjach na ten temat przywoływany jest zwykle artykuł 140 Kodeksu Wykroczeń: "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany". - Z jednej strony balkon jest przestrzenią prywatną, więc tak naprawdę nie powinien on podlegać jakimś restrykcjom. Istnieje jednak pewien przepis, tj. artykuł 140 Kodeksu wykroczeń, który stanowi o tzw. nieobyczajnych wybrykach - powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Eliza Kuna.

Kara za naruszenie porządku

W mediach w ostatnich latach były nagłaśniane przypadki, gdy do osób opalających się na balkonie sąsiedzi wzywali policję. Co działo się w takich sytuacjach? - Jeżeli okoliczności będą za tym przemawiały funkcjonariusze mogą wezwać daną osobę do prawidłowego (moralnego / przyzwoitego) zachowywania się. Jeśli ubiór faktycznie naruszałby moralność i przyzwoitość można zostać ukaranym za naruszanie takiego porządku - wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" dr Mariusz Bidziński.

Więcej o: