Mimo uroczego i z pozoru niegroźnego wyglądu nornice mogą być prawdziwym utrapieniem posiadaczy przydomowych ogródków. Z tego powodu, gdy tylko zaobserwujemy ich obecność, warto podjąć stanowcze kroki. Jak sobie z nimi poradzić w humanitarny sposób?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nornica to niewielkich rozmiarów gryzoń, który wraz z ogonem osiąga do 15 cm długości. Ma charakterystyczne, szaro-rude futerko i duże, czarne oczy. Żerowanie rozpoczyna zazwyczaj wieczorem. Podgryza korzenie oraz zielone części roślin, a poza tym żywi się również nasionami owoców i warzyw. Niekiedy obgryza również korę drzew. Tak jak kret kopie tunele, jednak w przeciwieństwie do niego nie pozostawia kopców. Zamiast tego na trawniku możemy zauważyć niewielkie dziury. Jak wypędzić nornice?
Jeśli nie chcesz, by twoje plony padły ofiarą nornic, zabezpiecz je zawczasu. W trakcie sadzenia roślin cebulowych do gruntu umieść je w specjalnych, drucianych koszyczkach, co znacznie utrudni szkodnikowi dostanie się do nich. Z kolei pnie drzew owiń siatką lub słomkową matą. Uciążliwy dostęp do pożywienia sprawi, że nornica mniej chętnie zamieszka w ogrodzie. Oprócz tego warto zasadzić w nim rośliny, których zapachu nie znosi. Mowa o mięcie, czosnku, kronie cesarskiej, czarnej porzeczce i wilczomleczu.
Co zrobić, gdy nornica zdążyła zadomowić się w ogrodzie? Istnieje kilka niedrogich i skutecznych rozwiązań, które pomogą ci się jej pozbyć. Także w tym przypadku warto postawić na zapachy, których nie lubią. Do tuneli wrzuć kilka rozgniecionych ząbków czosnku, liście orzecha włoskiego lub gałązkę tui. Sprawdzi się również sierść psa bądź kota oraz przyprawy, takie jak cynamon czy sproszkowane papryczki chilli. Gdy tylko je poczuje, czmychnie czym prędzej. Oprócz tego możesz konsekwentnie zalewać tunele wodą. Rób to jednak po kolei, dając jej szansę na ucieczkę.