Zmieszaj z wodą i odstaw na 5 dni. Domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną uratuje twoje uprawy

Stonka ziemniaczana to jeden z największych szkodników. Niszczy uprawy i szybko się rozmnaża, dlatego, jeśli zauważyliśmy jej obecność, należy szybko zacząć działać. Podpowiadamy, jak wykonać domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną, który nie zaszkodzi roślinom.

Stonka zjada liście roślin i pędy. Uwielbia ciepło, więc gdy temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni Celsjusza, zaczyna żerować. Samica składa jaja na spodzie liści, ale za szkodniki uważa się nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy. Sprawdź, jak przygotować oprysk na stonkę ziemniaczaną, aby uratować uprawy. Naturalny oprysk na zarazę ziemniaka jest skuteczny i co najważniejsze nie zaszkodzi roślinom. 

Zobacz wideo Jak doczyścić szybę lub lustro? Wypróbuj nasz trik z ziemniakiem

Z czego zrobić oprysk na stonkę ziemniaczaną? Przygotujesz go z pokrzywy

Oprysk na stonkę ziemniaczaną możemy wykonać z pokrzywy. Jest to cenny nawóz do roślin owocowych i warzyw. Pomaga zwalczać szkodniki jak mszyce, stonkę, mączniaka, przędziorki, ale także świetnie działa na choroby grzybicze, jak szara pleśń. Jak przygotować oprysk na zarazę ziemniaka?

Jak widzimy na tiktokowym profilu Anetaratuszna możemy wykorzystać trawę po koszeniu, do której dodajemy kilogram pokrzywy i zalewamy około 10 litrami wody. Gnojówkę odstawiamy na około 4-5 dni i codziennie mieszamy. Po upływie tego czasu rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10 i pryskamy rośliny. Gnojówka zawiera duże ilości wapnia, fosforu i magnezu. Nie tylko zwalcza szkodniki, ale także działa wzmacniająco i przyspiesza wzrost roślin.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Domowy oprysk na zarazę ziemniaka. Przyda ci się ocet lub mleko

Innym sposobem na przygotowanie naturalnego oprysku jest ocet, który jest dla stonki zabójczy. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:10 i spryskać ziemniaki. Kolejną metodą na poradzenie sobie ze stonką ziemniaczaną jest mleko. Zmieszaj z wodą w proporcji 1:10 i spryskaj rośliny, a stonka szybko się wyniesie.

Więcej o: