Zmiany w emeryturach pomostowych. Zniknął ważny zapis w ustawie. Kto skorzysta na nowelizacji?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Na zmianach skorzysta więcej pracowników, którzy spełnią wymagane przez prawo warunki. Co się zmieni? Jedna kwestia niepokoi ekspertów.

Sejm 16 czerwca przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Za zmianami głosowało 432 posłów. Ustawa trafiła teraz do Senatu. Aktualizacji przepisów domagali się od dawna związkowcy z NSZZ "Solidarność".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Zmiany w emeryturach pomostowych. Jak to wyglądało do tej pory?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do tej pory z emerytur pomostowych mogli skorzystać wyłącznie pracownicy urodzeni po 31 grudnia 1948 roku, którzy do 1 stycznia 1999 roku w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O tym, kto jest uprawniony do emerytury pomostowej i jakie wymagania należy spełnić, możesz przeczytać na stronie ZUS. Jakie zmiany w emeryturach pomostowych wprowadzono w ustawie?

Emerytury pomostowe 2023. Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy zmieniła wygasający charakter emerytur pomostowych. Zniknął bowiem zapis ograniczający pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do 1 stycznia 1999 roku. Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, "zakładany w momencie wprowadzenia przepisów ustawy o emeryturach pomostowych postęp technologiczny nie poprawi warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane, o czym dodatkowo świadczy liczba pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze". Dzięki zmianom więcej pracowników będzie mogło przejść na emerytury pomostowe. 2023 rok przyniesie też inne zmiany. W nowej ustawie znalazł się m.in. zapis o rekompensatach, a więc odszkodowaniach za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. Okres pracy uprawniający do rekompensaty ma teraz przypadać przed 1 stycznia 2009 roku.

Więcej osób skorzysta z emerytur pomostowych. To rodzi problem

Więcej uprawnionych do emerytur pomostowych oznacza pewne problemy. Już dziś składki wpłacane przez pracodawców na rzecz Funduszu Emerytur Pomostowych nie wystarczają na wypłatę świadczeń wszystkim uprawnionym. Konieczne jest dopłacanie z budżetu państwa. Jak zaznacza w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, wyniki FEP są ujemne. - Zatem albo wszyscy dopłacimy w podatkach, albo pracodawcy będą musieli sfinansować większe składki - podkreśla. Najniższa emerytura pomostowa wynosi obecnie 1588 zł 44 gr. Jak podaje "Fakt", co piąty uprawniony pobiera świadczenie w wysokości 4000 zł brutto.

Więcej o: