Kosztuje 10 zł i świetnie radzi sobie z prosakami. Nasącz nim wacik i przykładaj przez 5 minut

Czym są prosaki? Czy należy się nimi martwić? Chociaż te niewielkie zmiany skórne nie są groźne dla zdrowia, stanowią problem estetyczny i wiele z nas chciałoby się ich pozbyć. Podpowiadamy skuteczne domowe metody na walkę z prosakami.

Prosaki bywają mylone z kaszakami lub pryszczami, ale pozbycie się ich wcale nie jest takie proste. Jak z nimi walczyć? Czy w przypadku prosaków konieczna jest wizyta u dermatologa?  

Zobacz wideo Peeling szczotką na sucho. O czym trzeba pamiętać?

Prosaki na twarzy. Czym różnią się od kaszaków? 

Prosaki to twarde grudki pojawiające się na twarzy, często wokół oczu. Prosaków nie można wycisnąć jak pryszczy i często bywają mylone z kaszakami. Jak rozróżnić obie zmiany skórne? Otóż prosaki są znacznie mniejsze, a kształtem przypominają brodawki. Często występują w grupach w odróżnieniu od kaszaków, które pojawiają się pojedynczo, a wyglądem przypominają pryszcze wypełnione ropą. Prosaki są wynikiem nagromadzenia się łoju pod skórą, dlatego, jeśli nasza skóra podatna jest na ich występowanie, warto zadbać o regularne usuwanie sebum.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak się pozbyć prosaków na twarzy? Wypróbuj domowe sposoby

W pielęgnacji skóry podatnej na prosaki ważne jest nie tylko usuwanie nadmiaru sebum, ale także stosowanie odpowiednich kosmetyków. Nie powinnyśmy używać tłustych i ciężkich kremów. Warto za to dokładnie zmywać makijaż na noc i regularnie myć twarz delikatnymi i lekkimi kosmetykami. W walce z prosakami przydatny okazuje się także olejek herbaciany, który wystarczy nanieść na wacik, a następnie przyłożyć na 5 minut do zmian skórnych. Innym sposobem jest zastosowanie liści kozieradki, które należy zetrzeć na drobno i dodać trochę wody, aby powstała pasta. Nakładamy ją i pozostawiamy na około 15 do 20 minut. Pasta do zębów również może pomóc zniwelować prosaki. Wystarczy posmarować nią zmiany i pozostawić na 30 minut. Pamiętajmy, że jeśli mamy do czynienia z większą ilością prosaków, warto udać się z problemem do specjalisty. 

Więcej o: