W dodatku nie musisz wydawać na niego dużej sumy pieniędzy, ani polegać na chemicznych repelentach. Tym sposobem pozbędziemy się zarówno uciążliwych komarów, jak i much nie tylko z naszego domu. Trik sprawdzi się też przy odstraszaniu owadów z ogrodu.
To też dobre rozwiązanie dla osób unikających sztucznie przetworzonych produktów. Samodzielnie przygotowany "odstraszacz" na komary jest nie tylko tani, ale i przyjazny dla naszego zdrowia. Po jego główny składnik prawdopodobnie nawet nie musisz iść do sklepu - możesz mieć go w swojej kuchennej szufladzie, ponieważ jest to powszechnie używana przyprawa o pięknym, wyrazistym zapachu. To także standardowy dodatek do szarlotki!
Mowa oczywiście o uwielbianym przez Polaków cynamonie. Komary i muchy nie znoszą jego zapachu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że ta aromatyczna przyprawa zawiera eugenol - związek chemiczny, powszechnie występujący w innych środkach przeciw komarom.
Podobne działanie cynamon wykazuje wobec moli, mrówek, mszyc i przędziorków - to akurat przydatna informacja dla uprawiających rośliny w domu lub w ogrodzie. Ponadto, niektóre składniki cynamonu mogą być toksyczne dla much.
Istnieje kilka sposób na przygotowanie takiego domowego oprysku. Żaden nie zajmie ci jednak dużo czasu. Przygotuj szklankę wody i wysp do niej łyżeczkę cynamonu. Delikatnie wymieszaj je ze sobą, a całość przelej do spryskiwacza. Następnie przesącz przyrządzony preparat przez gazę. Następnie zamknij spryskiwacz i wstrząśnij nim, aby produkt dobrze się zamieszał.
Teraz możesz spryskać naturalnym środkiem ramy okien i futryny drzwi. Możesz nim zabezpieczyć też roślinki w doniczkach.
Drugi osób na naturalną ochronę przed komarami i muchami to zastosowanie olejku cynamonowego. Według badań naukowych bowiem, olejek cynamonowy może zabić jaja komarów i działać odstraszająco na dorosłe osobniki tego gatunku. Na Tajwanie stosuje się go wobec komarów tygrysich, występujących na wyspie.
Jak przygotować preparat na bazie olejku cynamonowego? Jest równie szybkie i proste, jak w przypadku poprzedniego sposobu. Do wody musimy dodać kilka kropli olejku cynamonowego i całość wlać do butelki ze spryskiwaczem. Taki oprysk polecany jest do stosowania m.in. na ubrania oraz skórę. To dobry sposób na uchronienie się przed ukąszeniami, jeśli nie chcemy wdychać zapachu chemicznych środków i stosować ich na skórę. Ponieważ jednak olejek cynamonowy ma dość intensywny i wyrazisty zapach, najlepiej rozcieńczyć go wodą.
Ale to nie wszystko. Cynamon odstraszy też pajęczaki oraz...myszy. Gryzonie te mają bardzo silnie rozwinięty zmysł węchu i wprost nie znoszą zapachu cynamonu.