Zmieszaj z wodą i spryskaj. Domowy oprysk na skrzyp polny działa lepiej niż drogie preparaty

Skrzyp polny to niezwykle prozdrowotna roślina, ale wielu ogrodników ma z nią kłopot w ogrodzie. Walka z porastającym trawnik skrzypem jest trudna, jednak pozbycie się go nie jest niemożliwe. Podpowiadamy domowy sposób, aby przygotować oprysk na skrzyp polny.

Nie każdy wie, że skrzyp polny to ciężka do wyplenienia roślina. Zanim jednak sięgniemy po preparaty ze sklepu ogrodniczego, warto wypróbować domowe sposoby na walkę ze skrzypem. Oprysk na skrzyp polny powinien być naturalny i nieszkodliwy dla roślin oraz zwierząt. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Oprysk na skrzyp polny. Przygotujesz go ze składników, które z pewnością masz w kuchni

Skrzyp polny ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jest składnikiem tabletek na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, ale także wykazuje właściwości rozkurczowe, przez co jest przydatny na przykład podczas bolesnych miesiączek. Warto jednak pamiętać, że skrzyp polny uznawany jest przez niektórych za chwast. Dodatkowo szybko się rozprzestrzenia, więc jeśli zauważyłyśmy jego obecność w ogrodzie, powinnyśmy szybko zacząć działać. Jak usunąć skrzyp polny? Oprysk możemy przygotować ze składników, które zazwyczaj mamy w naszej kuchni:

  • litr wody,
  • pół szklanki soli,
  • 250 ml octu spirytusowego,
  • łyżeczka płynu do naczyń.

Składniki mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem, a następnie pryskamy chwasty. Oprysk z tych produktów jest skuteczny i doprowadzi do stopniowego obumierania rośliny.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zwalczyć skrzyp polny? Oprysk to nie wszystko 

W walce ze skrzypem warto wykonać kilka zabiegów, które zapobiegną jego rozwijaniu się. Pamiętajmy, że ten chwast lubi kwaśną glebę, dlatego przydatne okazuje się wapnowanie ziemi. Najlepiej zrobić to jesienią, zanim posadzimy rośliny. Po wykonaniu zabiegu przekopmy podłoże, aby pozbyć się ewentualnych chwastów. Zwróćmy także uwagę na pozostałości ich systemu korzeniowego, który powinnyśmy wyrwać, by zapobiec odrastaniu.

Więcej o: