Czego nie wolno robić na balkonie, czyli jak żyć w zgodzie z sąsiadami (i przepisami)

Czego nie wolno robić na balkonie? Czy w ogóle są takie rzeczy? Zagadnienie dotyczy głównie osób mieszkających w blokach itp. budynkach, więc wbrew pozorom - bardzo wielu ludzi

Czego nie wolno robić na balkonie?

Czego nie wolno robić na balkonie? - odpowiedź na to pytanie będzie interesująca dla znaczącej części społeczeństwa, która zamieszkuje w mieszkaniach czy apartamentach wyposażonych w balkony. Wydaje się, że każdy może w swoim domu robić to, co chce. Tymczasem sprawa nie jest tak prosta już choćby z tego powodu, że zgodnie z przepisami, nikt nie może robić użytku ze swojego prawa, które może być sprzeczne ze społeczno — gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego). Okazuje się więc, że jest całkiem sporo ograniczeń w sąsiedzkim życiu.

Trzepanie dywanów na balkonie? Można czy nie?

Absolutnie nie można robić takich rzeczy, ponieważ istnieje zakaz immisji, czyli utrudniania korzystania z nieruchomości innym właścicielom. Nie można zatem np. wyrzucać śmieci przez balkon, czy też podlewać roślin balkonowych na tyle obficie, że woda z nich przelewa się na balkon sąsiada. Wśród takich rzeczy jest też właśnie trzepanie dywanów na balkonie. Dlaczego? Ponieważ kurz unoszący się przy wykonywaniu tej czynności może osiadać np. na oknach sąsiada, czy na mokrym praniu. Może być też zwyczajnie uciążliwy. Podobnie hałas, który wiąże się z trzepaniem dywanu. Najlepiej więc udać się na osiedlowy trzepak lub w inne miejsce, w którym można robić takie rzeczy i nie naruszać spokoju innych osób.

Co można trzymać na balkonie?

Ponownie trzeba się zastanowić, czy rzeczy się tam znajdujące nie będą przeszkadzały sąsiadom. Jeśli np. w chłodne lub zimne dni decydujemy się postawić tam pojemniki z żywnością, to muszą być zabezpieczone w taki sposób, by np. pokrywka od garnka nie spadła na sąsiada wyglądającego z okna albo zawartości innego pojemnika nie wylały się na balustradę kogoś mieszkającego pod spodem. Podobnie, jeśli na balkonie będą rośliny, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Z tego, co można trzymać na balkonie, można też wymienić np. specjalnie zbudowane szafy, które umożliwią przechowywanie tam rzeczy drobnych np. doniczek i podstawek do kwiatów, ozdób świątecznych na balkon itp. Można też mieć ustawione komplety wypoczynkowe, które pozwalają się cieszyć kawą na świeżym powietrzu. Ważne jest to, by przechowywane tam rzeczy, nie stanowiły zagrożenia dla ludzi ani też nie utrudniały korzystania innym z własnego balkonu czy tarasu.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Mycie balkonu w bloku. O czym warto pamiętać podczas tej czynności?

Czystość jest jedną z rzeczy, o którą każdy powinien dbać, bez względu na okoliczności. Tak więc mycie balkonu w bloku jest również naturalną czynnością. Bardzo zaniedbany balkon może być również uciążliwy dla sąsiadów przez np. panujący tam fetor albo ze względu na spadające na inne balkony, śmieci. Należy go również myć wodą i odpowiednim detergentem. Także i tu trzeba jednak pamiętać, by te porządki nie stały się uciążliwe dla sąsiadów.

Remonty? Czy wolno ciąć płytki na balkonie?

Tu odpowiedź nie jest taka oczywista. Wiele zależy od tego, co jest zapisane w regulaminie wspólnoty lub spółdzielni i też od tego, z jaką intensywnością będzie to wykonywane. Niektóre regulaminy jasno bowiem wymieniają rzeczy, których nie wolno robić na balkonie w tym właśnie, czy wolno ciąć płytki na balkonie. Część nie wskazuje tego wprost. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę, czy dzieje się to np. jednorazowo z powodu przeprowadzanego remontu, a sąsiedzi byli uprzedzeni, że przez kilka dni może być głośniej, czy też ma się firmę, która zajmuje się kładzeniem płytek i tam planujemy je przycinać. Wtedy zdecydowanie nie jest to dobry pomysł. Tak czy owak, należy uwzględnić też porę dnia, by nie robić tego w godzinach nocnych.

Grill na balkonie: czy można urządzić na balkonie mini-party?

Tu też odpowiedź nie jest prosta. Co do zasady nie można, zwłaszcza jeśli miałby być do tego celu użyty grill, do którego używa się otwartego ognia. Może on bowiem przede wszystkim sprowadzać zagrożenie na cały budynek. Natomiast grille elektryczne, które są bezpieczne, z reguły nie są zabronione. Należy tylko mieć na uwadze, czy aromaty przygotowanego jedzenia nie będą przeszkadzały sąsiadom. Dlatego zastanawiając się, czy można zrobić grill na balkonie, dobrze jest przemyśleć, czy zna się regulamin wspólnoty albo, czy warto irytować innych. Być może lepszym wyjściem okaże się pojechanie gdzieś w plener, gdzie są przeznaczone do tego miejsca lub na działkę.

Opalanie na balkonie zabronione?! Dlaczego uważane jest za "nieobyczajne"?

Tu wiele zależy od życzliwości sąsiadów i od tego, w jaki sposób chce się coś zrobić. Co do zasady nie jest to czynność zakazana ani też nie jest w żaden sposób uciążliwa dla otoczenia. Mogą być jednak przypadki, kiedy tę słoneczną kąpiel można przypłacić mandatem. Będzie to miało miejsce, gdy zdecydujemy się na opalanie na balkonie w stroju topless. Można by dyskutować, w jaki sposób to może komuś przeszkadzać. Jednakże w pewnych sytuacjach może to być uznane za tzw. "nieobyczajny wybryk" stypizowany w art. 140 kodeksu wykroczeń. Opalanie topless może być uznane za sprzeczne z dobrymi obyczajami czy też gorszące, np. kiedy balkon skierowany jest w stronę placu zabaw, na którym przebywają dzieci. Wówczas może się okazać, że przypłaci się to właśnie mandatem karnym. Warto więc wiedzieć, czego nie wolno robić na balkonie.

Zobacz też: Mandat za wieszanie doniczek na balkonie? Przepisy mówią jasno

Więcej o: