Najkrótsza noc w roku ma moc spełniania życzeń. O co prosić podczas letniego przesilenia?

Najkrótsza noc w roku to idealny czas na poszukiwanie symbolicznego kwiatu paproci. Zgodnie z tradycją mógł go odnaleźć tylko człowiek bez skazy. Chcesz, aby wszechświat wysłuchał Twoje prośby? Poznaj dawne obrzędy i współczesną wizję Nocy Świętojańskiej.

Najkrótsza noc w roku 2023 - kiedy wypada? 

Noc Świętojańska, czyli najkrótsza noc w roku 2023 wypada dokładnie z 21 na 22 czerwca (w latach przestępnych jest to noc z 20 a 21 czerwca). Dochodzi wtedy do zdarzenia, które określamy mianem letniego przesilenia - z uwagi na wyjątkowe położenie Ziemi względem Słońca. Co jeszcze wiadomo na ten temat? Sprawdzamy.   

Letnie przesilenie. Taniec ziemi w kierunku Słońca 

O tym wyjątkowym zjawisku mówimy wtedy, gdy na półkuli północnej oś obrotu Ziemi maksymalnie wychyla się ku Słońcu. Biegun północny znajduje się bliżej Słońca niż biegun południowy, a promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik Raka. 

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Ile trwa najkrótsza noc w roku i kiedy wzejdzie Słońce? 

Wiemy już, kiedy jest najkrótsza noc w roku, czas odpowiedzieć na pytanie, kiedy ponownie wzejdzie Słońce i dlaczego Sobótka ma tak wyjątkowe znaczenie. Warto też wiedzieć, ile trwa najkrótsza noc w roku. Dokładnie 7 godzin i 14 minut, na taki właśnie okres otwiera się portal do spełniania życzeń

Noc Kupały - święto płodności pod znakiem ognia 

Noc Kupały dawniej była świętem kobiet, które przy blasku palonych ognisk rzucały wianki na taflę wody wraz z konkretną intencją. Kwiecisty wianek miał też moc przepowiadania przyszłości: 

  • gdy wianek utonął, wróżyło to rychłą śmierć, 
  • wianek, który popłynął w siną dal, wróżył długie oczekiwanie na ślub, 
  • mężczyzna, który wyłowił wianek mógł pojąć za żonę jego autorkę 

WiankiWianki Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Śpiewy oraz tańce sprzyjały tworzeniu się par oraz romantycznym spotkaniom w świetle księżyca. Kluczem do spełnienia, bogactwa i pomyślności był kwiat paproci, który mógł znaleźć tylko człowiek prawy o czystym sercu. Mityczny kwiat tak naprawdę odzwierciedlał idealną partnerkę, która w Noc Świętojańską czekała na swojego wybranka. 

Najdłuższy dzień w 2023 roku - współczesna Noc Świętojańska 

W XXI wieku wianki rzucane na wodę zastąpiły aplikacje randkowe, co nie oznacza, że ta urokliwa tradycja całkiem wymarła. Jak wygląda najdłuższy dzień w 2023 roku, czyli tak zwana Sobótka? To rodzinne święto pełne kwiatów i dobrej zabawy, w historycznych częściach miast organizowane są tradycyjne tańce z pleceniem wianków, które każdy może rzucić na wodę i poprosić o spełnienie życzenia. 

Najkrótsza noc w roku - jak zorganizować nocny koncert życzeń?

Noc Świętojańska to dobra okazja do spotkania w kobiecym gronie lub romantycznej randki tylko we dwoje. Wspólne plecenie wianków, medytacja, tańce do białego rana to idealny klimat do robienia planów i wizualizacji wymarzonej przyszłości. Ten wyjątkowy czas sprzyja poszukiwaniu idealnego partnera. Każdy, kto chce w spokoju usłyszeć własne myśli, może też skupić się na przyciąganiu pomyślności w każdej sferze swojego życia w domowym zaciszu. 

Zobacz też: Kalendarz imienin: maj. Zobacz, kto jest majowym solenizantem

Więcej o: