Tuje brązowieją? Zmieszaj z wodą i po 24 godzinach spryskaj. To niezawodny trik na uratowanie krzewów

Brązowiejące tuje są oznaką choroby lub ataku szkodnika. Jeśli zauważyłaś u roślin brązowe gałązki, lepiej szybko zacznij działać. Jednak, zamiast ięgać po gotowe preparaty ze sklepu ogrodniczego, wypróbuj domowy sposób. Jest on równie skuteczny, ale znacznie tańszy.

Posadzone wzdłuż płotu tuje tworzą naturalną barierę przed oczami sąsiadów, czy przechodniów. Uchodzą za odporne rośliny, ale nawet one mogą paść ofiarą szkodników i chorób. Brązowe i uschnięte gałązki są powodem do niepokoju. 

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Brązowienie i usychanie tui. Czym to jest spowodowane?

Tuja powinna mieć soczyście zielony kolor, jednak zdarza się, że zaczyna brązowieć, a jej gałązki podsychają. Powodem nie musi być choroba lub szkodniki, czasem wystarczy przeanalizowanie zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj, że tuje źle znoszą susze i wymagają regularnego podlewania, gdyż w innym wypadku będą szybko podsychać. Pamiętaj także o nawożeniu. Najlepiej robić to od dwóch do trzech razy w roku, aby roślina mogła się swobodnie rozwijać i rosnąć.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Jak widzimy na tiktokowym profilu Ogrodnikdoskonaly warto obserwować rośliny. Brązowienie tui wewnątrz jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno budzić niepokoju. Powodem podsychania rośliny w środku nie są ani choroby grzybowe, ani szkodniki.

Tuje usychają? Przygotuj domowy oprysk z czosnku

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku brązowienia gałązek na zewnątrz. Wówczas najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą lub szkodnikami. W takim wypadku warto wykonać oprysk tui z dodatkiem czosnku, który świetnie radzi sobie z pleśnią, czy grzybami, ale także z mszycami i przędziorkami. Jak go wykonać? 6 ząbków czosnku rozgnieć i umieść w szczelnym pojemniku. Zalej litrem wody i odstaw na 24 godziny, a po upływie tego czasu odcedź i przelej do butelki z atomizerem. Pryskaj rośliny przynajmniej 2 razy dziennie.

Więcej o: