Seniorki z tego rocznika powinny złożyć wniosek w ZUS. Mogą dostać kilkaset złotych więcej do emerytury

Niektóre kobiety mają szansę na wyższe świadczenie emerytalne. Dotyczy to pań urodzonych w konkretnym roku. Jedyne co należy zrobić, to złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i kto może ubiegać się o wyższą emeryturę.

Okazuje się, że niektóre panie urodzone w 1956 r. mogą wnioskować do ZUS o wypłatę wyższej emerytury. Jak informuje portal "Rzeczpospolita", mają na to wpływ zmiany przepisów związanych z OFE. Dotyczy to kobiet, które pobierały okresowe emerytury kapitałowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Komu się należy okresowa emerytura kapitałowa? Sprawdź, czym jest świadczenie

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje paniom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. i należącym do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Oprócz tego należy też spełniać inne warunki:

  • ukończenie 60 lat (osiągnięcie wieku emerytalnego dla kobiet);
  • posiadanie ustalonego prawa do pobierania emerytury na nowych zasadach;
  • posiadanie na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zapisanej sumy środków, która w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznano kobiecie emeryturę na nowych zasadach, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego (w 2023 r. to 5128,80 zł). Jeśli kwota jest niższa, świadczenie nie będzie przysługiwało.

Okresowa emerytura świadczenie jest wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Wypłaca się je wraz z emeryturą podstawową. Prawo do okresowej emerytury kapitałowej przysługuje do dnia poprzedzającego dzień, w którym kobieta skończy 65 lat.

Wyższa emerytura dla kobiet z rocznika 1956. Wystarczy złożyć wniosek

Ze względu na zmiany w przepisach OFE kobiety, które urodziły się między marcem a czerwcem 1956 r., mogą wnioskować do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia (druk ERPO). ZUS ponownie przeliczy emeryturę pań, które były członkiniami OFE i przeszły na emeryturę kapitałową w wieku 60 lat, a w 2023 r. ukończą 67 lat. Wniosek można złożyć w każdym wybranym oddziale. Warto to zrobić, gdyż ze względu na waloryzację emerytki mogą zyskać świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych.

Więcej o: