Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czasami nawet doświadczeni ogrodnicy popełniają błędy. Jeden z nich może być szczególnie szkodliwy dla bukszpanu. Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że roślina zmarnieje i zacnie żółknąć. Dowiedz się, jak temu zapobiec.
Żółte liście bukszpanu mogą poważnie zaburzyć estetykę ogrodu. Jest kilka powodów, przez które roślina może zmienić swój kolor. Możesz temu zapobiec już przy sadzeniu krzewu. Przed włożeniem sadzonek w ziemię, nawieź ją kompostem. W ten sposób sprawisz, że roślina będzie bardziej odporna na działanie patogenów. Grunt warto także podsypać korą. Dzięki temu zmniejszysz ilość chwastów, a także ograniczysz parowanie wody z podłoża.
Pamiętaj, że roślina dobrze rozwija się w cieniu lub półcieniu. Zbyt nasłonecznione stanowisko może sprawić, że jej liście staną się żółte lub nawet brązowe. Problematyczny dla bukszpanu jest również nadmiar płynów. Jeśli nie chcesz, żeby krzew zmarniał, nie przesadzaj z podlewaniem - rośliny źle znoszą zbyt mokrą glebę.
Jednym z częstych błędów podczas pielęgnacji bukszpanu, jest jego niewłaściwe podcinanie. Roślina wymaga regularnego usuwania niepotrzebnych gałązek, jednak pora, w której to robimy, może mieć na nią bardzo zły wpływ. Ciekawym sposobem na zadbanie o krzew podzielił się tiktoker ogrodnikdoskonaly. Mężczyzna stwierdził, że wysoka temperatura może być zabójcza dla świeżo ściętego bukszpanu, czy tui. - Zanim roślina zacznie reagować na cięcie miną cztery godziny. Akurat jest pełne słońce, więc co się stanie? Obumrą te końcówki - podkreślał.
Mężczyzna zalecił wstrzymanie się z podcinaniem roślin do momentu, w którym temperatury spadną. Na filmiku pokazał także, jak wyglądają poparzone przez słońce końcówki gałązek. Jeśli nie chcesz, żeby twój krzew nagle zmarniał, lepiej zastosuj się do tej porady. Jak potwierdzają komentujący, ta technika jest dość niespotykana, jednak rzeczywiście przynosi efekty.
Dzięki za info. Nigdy nie myślałem w ten sposób
- przyznał jeden z nich.