Dlaczego hortensja nie kwitnie? Wszystko przez jeden błąd. Pamiętaj o "triku z oczkiem"

Dlaczego hortensja nie kwitnie? To pytanie zadaje sobie wiele początkujących ogrodników. Hortensje to kwiaty, które stanowią piękną ozdobę balkonów i tarasów, ale zdarza się, że nie mają kwiatów. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest kilka.

Hortensje wywodzą się z południowej i wschodniej Azji, a cechą charakterystyczną są duże, kuliste kwiaty w różnych kolorach. Czasem zdarza się, że hortensje nie wypuszczają kwiatów. Dlaczego hortensja nie kwitnie? 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czego potrzebują hortensje? Pamiętaj o kilku zasadach ich uprawy

Hortensje można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Mają jednak duże wymagania glebowe i jeśli nie zadbamy o odpowiednie podłoże, może kiepsko rosnąć, a także nie wypuszczać kwiatów. Najlepiej rozwija się na glebach przepuszczalnych, próchniczych i wilgotnych. Pamiętaj, aby nie sadzić hortensji na podłożu gliniastym, ponieważ nie będzie się rozwijać. Stanowisko idealne dla hortensji to słoneczne lub półcieniste. Mogą rosnąć pojedynczo w doniczkach lub w grupach w ogrodzie. Wymagają regularnego nawadniania, a brak wody sprawi, że w okresie kwitnienia nie wypuszczą nowych kwiatów. Pamiętajmy jednak, aby przy podlewaniu lać wodę na ziemię, a nie na kwiaty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Zadbaj o odpowiednie cięcie 

Oprócz nieodpowiedniej gleby i braku właściwego nawadniania, hortensja może nie wypuścić kwiatów z kilku powodów. Dlaczego hortensja nie kwitnie? Jedną z głównych przyczyn może być źle wykonane cięcie. Pamiętajmy, że przycinanie należy wykonać wraz z nadejściem wiosny, czyli pod koniec marca lub na początku kwietnia. Tniemy gałązki nad czwartym "oczkiem", aby roślina mogła swobodnie wypuszczać nowe pędy. Innymi powodami braku kwitnienia może być przemarznięcie rośliny, gdyż minusowe temperatury jej nie służą. Przymrozki, które pojawiły się wiosną, mogą sprawić, że pąki zmarzną. Powodem może być także brak nawożenia. W przypadku hortensji dobrze sprawdzają się odżywki z dużą ilością azotu, który pomaga roślinie we wzroście i między innymi poprawia kwitnienie.

Więcej o: