Organizacja pogrzebu? Na te dni lepiej uważaj! Nie każdy będzie dobry

Pogrzeby zazwyczaj organizowane są kilka dni po śmierci. Okazuje się jednak, że nie każda data jest odpowiednia do urządzenia takiej uroczystości. Warto pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach.

W wielu religiach chrześcijańskich przyjmuje się, że pogrzeb powinien zostać zorganizowany na trzeci dzień po śmierci. Ma to być pamiątka zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Współcześnie jednak często się od tego odchodzi.

Zobacz wideo Tak wyglądał pogrzeb Elżbiety II:

W jakie dni nie można robić pogrzebów?

Pogrzebów nie organizuje się zwykle w niedziele albo święta. Głównym problemem, jeśli pochówek odbywa się w obrządku religijnym, są zazwyczaj inne obowiązki kapłanów. W jakie święta zazwyczaj nie organizuje się pogrzebów? To m.in. Niedziela Wielkanocna, Wigilia Bożego Narodzenia, Święta Bożego Narodzenia (25-26 grudnia), Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Ciało, Wniebowstąpienie Pańskie, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Komu ksiądz może odmówić pogrzebu katolickiego?

Prawo do pogrzebu kościelnego przysługuje każdej ochrzczonej osobie. Nie jest jednak tajemnicą, że czasami księża mogą nie wyrazić zgody na pochówek. Takie sprawy zwykle budzą ogromne emocje i są nagłaśniane w mediach. Prawo kanoniczne przewiduje trzy sytuacje, w których zmarli są pozbawienie pogrzebu kościelnego. Wyjątki te dotyczą: notorycznych apostatów, heretyków i schizmatyków, osób, które wybrały kremację z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej (na przykład dla zamanifestowania swojej niewiary w zmartwychwstanie), jawnych grzeszników, których pogrzeb mógłby wzbudzić zgorszenie. 

Więcej o: