Te seniorki otrzymają emeryturę za urodzenie dzieci. Wystarczy wniosek w ZUS, ale jest haczyk

Osoby, które decydują się porzucić pracę na rzecz wychowywania dzieci, mogą liczyć na pomoc w formie dodatkowych pieniędzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna gotówkę w kilku przypadkach. Jakie warunki należy spełnić? Podpowiadamy.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymają je nie tylko seniorki, lecz także seniorzy, jeśli spełnią odpowiednie warunki. Co należy zrobić, by zasilić domowy budżet bonusową gotówką? Jeśli świadczenie ci przysługuje, wystarczy złożyć wniosek.

Zobacz wideo Jak Ania Świątczak radziła sobie z popularnością jako mama?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Mama 4 plus" nie tylko dla seniorek. Kto może się o nie ubiegać?

"Mama 4 plus" to potoczna nazwa rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Wszystko dlatego, że to seniorki najczęściej się o nie ubiegają. Nazwa jest jednak myląca, ponieważ dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą też przysługiwać seniorom. Jakie warunki należy spełnić? Przede wszystkim trzeba ukończyć wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. "Mama 4 plus" przyznawane jest seniorkom, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci. O świadczenie może ubiegać się również senior, który wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ ich matka umarła, porzuciła pociechy lub długo nie uczestniczyła w ich wychowywaniu.

Warto również pamiętać, że świadczenie "mama 4 plus" przysługuje tylko osobom, które mieszkają w Polsce i mają tu "ośrodek interesów życiowych". Ważne jest także posiadanie polskiego obywatelstwa lub jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), prawo pobytu stałego lub w przypadku cudzoziemców istotny jest zalegalizowany pobyt w Polsce. O świadczenie może ubiegać się każdy, bez względu na wcześniejsze opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne.

Spełniasz odpowiednie warunki? Złóż wniosek, a ZUS wypłaci ci dodatkową gotówkę

Pieniądze z tytułu rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego nie są przyznawane z automatu. Oznacza to, że nawet jeśli spełnimy wszystkie wymagane warunki, musimy również złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas zostanie nam przyznana kwota w wysokości 1588,44 zł brutto, która obowiązuje od 1 marca 2023 roku. Jeśli senior lub seniorka już pobiera emeryturę, ale jest ona niższa niż aktualnie obowiązująca minimalna emerytura, to w ramach programu otrzyma uzupełnienie do powyższej kwoty.

Więcej o: